Merkel: BE të mbajë fjalën për integrimin, në të kundërt shkakton zhgënjim dhe thyerje besimi

Kancelarja Angela Merkel tha se BE duhet të mbajë fjalën e saj në lidhje me procesin e Integrimit dhe hapjen e negociatave kur shikon që kushtet janë plotësuar, pasi në të kundërt shkakton zhgënjim dhe thyerje të besimit në vendet e tjera.

"BE do të duhej që nga njëra anë të thonë se cilat janë kushtet për tu përmbushur për nisjen e procesit të anëtarësimit dhe kemi thënë se çfarë duhet të ndryshojë  në sistemin e drejtësisë.  Ne kemi nevojë për miratimin e parlamentit dhe parlamenti im lexon me shumë imtësi raportet dhe shikon vendet, takohet me shoqërinë civile. Dhe në momentin që konstatohet se këto kushte janë  përmbushur duhet mbajtur fjala pasi në të kundër sjella zhgënjim dhe thyerje të besimit", tha Merkel


Lajmi kryesor:

Rama: Privilegj të kisha këtë detyrë në të njëjtën kohë me Merkel, bëri historinë për rajonin! Kancelarja: Ballkani ka shumë miq, BE të mbajë fjalën për integrimin (VIDEO)


/KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i zyrtares së Shëndetësisë, a po e lufton SPAK korrupsionin?×

Lajmi i fundit

Videoja e aksidentit me 3 viktima, Irena Brahimi shpalli të pafajshëm shkaktarin me furgon gri, KPA vendos për fatin e saj! Gjyqtarja: Nuk duket qartë

Videoja e aksidentit me 3 viktima, Irena Brahimi shpalli të pafajshëm shkaktarin me furgon gri, KPA vendos për fatin e saj! Gjyqtarja: Nuk duket qartë