Merkel thirrje gjermanëve: Hiqni dorë nga çdo udhëtim i panevojshëm

Në një kohë kur vendi po përballet me një rritje të vazhdueshme të rasteve të reja me Covid-19, Kancelarja gjermane, Angela Merkel u kërkoi bashkëqytetarëve të saj të reduktojnë në maksimum kontaktet me njëri-tjetrin dhe u kërkoi të shmangin në maksimum lëvizjet.

“Hiqni dorë nga çdo udhëtim që nuk është vërtet i nevojshëm, nga çdo festë që nuk është vërtetë e nevojshme. Qëndroni në shtëpitë tuaja sa më shumë të jetë e mundur”, tha Merkel.

Gjermania ka regjistruar 7 830 raste me COVID-19 në 24 orët e fundit, një rekord për vendin që prej shpërthimit të pandemisë së COVID-19, sipas të dhënave zyrtare të publikuara sot.

Për të luftuar rikthimin e epidemisë, Merkel, kujtoi rëndësinë e respektimit të mbajtjes së barrierave mbrojtëse, mbajtjes së maskave dhe ajrimin e rregullt të hapësirave të mbyllura .

 

S.M./I.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Covid-19, a e përballojmë dot një mbyllje të dytë?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Magjia e një udhëtimi me tren si dikur por edhe sfida e vagonëve të boshatisur