POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Merkel vizitë historike në Maqedoni para referendumit për marrëveshjen me Greqinë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe kryeministri maqedonas Zoran Zaev në konferencë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka mbërritur ditën e sotme në Maqedoni, aty ku po zhvillon një vizitë e cila për vendin është historike. Më datë 30 shtator, maqedonasit, shqiptarët dhe etnitë e tjera të vendit do të shkojnë në referendum për të vendosur nëse do pranojnë marrëveshjen me Greqinë.

Në konferencën e saj para mediave, Merkel iu ka bërë thirrje maqedonasve të dalin në referendum dhe të votojnë pro marrëveshjes.

Duam të kemi marrëdhënie më të ngushta mes vendeve. Qeveria federale dhe unë jemi të vendosur të thellojmë marrëdhëniet tona. Referendumi do të hapë dyert për vendin tuaj që t'ë hyjë në BE dhe NATO. 

Duhet shumë punë, por një parakusht është që referendumi të jetë i  suksesshëm. 30 shtatori është mundësi  historike dhe ju nuk duhet të qëndroni në shtëpi. Shfrytëzoni mundësinë demokratike për të treguar çfarë mendoni.

Angela Merkel, kancelarja e Gjermanisë

Kjo marrëveshje është jetike për vendin, pasi ka ndikim drejtpërdrejt tek integrimi në NATO dhe BE. Në takimet e Merkel me kryeministrin maqedonas Zoran Zaev dhe politikanë të tjerë, pika kryesore e agjendës është referendum.

Pritet një sukses për këtë çështje, e cila do t’i jepte fund një konflikti shekullor në rajon.

Komento