Si nëpër filma! Trafikanti shqiptar arratiset në mënyrë spektakolare nga burgu në Itali, ndihmohet nga jashtë me dron (Emri+Foto)

Si nëpër filma! Trafikanti shqiptar arratiset në mënyrë spektakolare nga burgu në Itali, ndihmohet nga jashtë me dron (Emri+Foto)

ITALI- I burgosuri me origjinë shqiptare Roland Dedja i dënuar për trafik droge në Itali është arratisur nga burgu i Teramos gjatë natës.

“E denjë për filma”, kështu e cilësojnë mediat italiane arratisjen spektakolare të 40-vjeçarit shqiptar. 

Sipas asaj që shkruajnë mediat italiane, 40-vjeçari është ndihmuar nga jashtë me dron. Sa i përket skenarit të arratisjes, raportohet se i burgosuri ka prerë hekurat e dritares është hedhur në rrugë i lidhur me litar.

“Dyshohet se i burgosuri është arratisur falë ndihmës së një droni nga jashtë, i cili i ka siguruar mjetet e nevojshme për t’u larguar nga burgu i Teramos. Ngjarja ka ndodhur në orët e para të mëngjesit të sotëm. Për momentin janë duke u ekzaminuar regjistrimet e të gjitha kamerave të burgut për të kuptuar dinamikën e saktë të arratisjes së kryer nga i burgosuri shqiptar”, njofton policia.

Kjo nuk është arratisja e parë që 40-vjeçari ka kryer, pasi edhe në vitin 2010 është arratisur nga burgu i Pisas, së bashku me një tjetër shqiptar. Gjithashtu ai akuzohet dhe për një grabitje, të ndodhur pasi u arratis nga burgu në vitin 2010. Madje ka dyshime të forta se mund të jetë larguar dhe nga territori italian. 

Dedja akuzohet për vrasjen e shqiptarit Shpëtim Cupa në Brescia, Itali, ndërsa mësohet se ka jetuar më parë në Spanjë, Francë.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 20:17
I dënuar për vrasje, ky është shqiptari që iku me litar nga burgu në Itali, ishte arratisur edhe në 2010 (Emri+Foto)

Roland Dedja është shqiptari i arratisur nga burgu i Teramos në Itali. Ai ka prerë hekurat e dritares dhe është hedhur në rrugë i lidhur me litar. 

Hetimet e para dyshojnë se pajisjet për arratisjen e tij i janë sjellë me dronë nga jashtë burgut. 40-vjeçari ishte i dënuar me shumë vite burg për trafik droge e grabitje. 

Dedja akuzohet edhe për vrasje. Dy të rinjtë, Bledar Shehu dhe Roland Dedja, të dënuar për rrëmbime dhe vrasje dhe janë arratisur edhe në vitin 2010 nga burgu i Pizës në Itali.

1695666044_0c84aaa3801146a28bb1c840ccd32734584x350.jpg

B.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me nismën e Kishës Katolike për ndalimin e simboleve komuniste?×

Lajmi i fundit

Rrëzohet avioni amerikan në oqean, në bord ishin 8 ushtarakë

Rrëzohet avioni amerikan në oqean, në bord ishin 8 ushtarakë