Mero Baze: Nuk jemi në kushtet e keqpërdorimit të gazetarisë, por në kushtet e keqpërdorimit të shtetit

Mero Baze: Nuk jemi në kushtet e keqpërdorimit të gazetarisë, por në kushtet e keqpërdorimit të shtetit

Ervis Hasanaga, Rexhina Omeri dhe Kushtrim Selimi

Agjencia e Mbikqyrjes Policore, është një nga tre shërbimet sekrete të Shqipërisë, krahas Shërbimit Informativ Shtetëror dhe atij të Ushtrisë. Pra në një farë mënyre është shërbimi sekret i policisë.

Dy zyrtarë të këtij shërbimi, përdornin të dhënat që zotërojnë për shkak të detyrës për të denigruar dhe shantazhuar zyrtarë të lartë të policisë së shtetit përmes portaleve anonimë.

Debati për arrestimin e një punonjësi të medias, që shërbente për t’u postuar këtyre lajmeve, nuk ka të bëje fare me gazetarinë. Këtu nuk jemi në rastin kur ai po keqpërdor gazetarinë. Ai nuk po punon si gazetar, por si shkruajtës tekstesh .

Problem më serioz këtu është se si strukturat shtetërore përdorin detyrën e tyre për të shantazhuar eprorë apo kolegë të tyre. Pra nuk jemi në kushtet e keqpërdorimit të gazetarisë, por në kushtet e keqpërdorimit të shtetit.

Nuk e di çfare u është dashur ai punonjësi i medias këtyre dy zyrtarëve të shërbimit sekret se atë punë aq banale mund ta bënin dhe vet, por thjesht kanë përtuar dhe kanë paguar një rrogë më shumë.

Shqetësimi i disa organizatave të medies për transparencën e ndalimit të këtij punonjësi të medias, parimisht qëndron, por në realitet nuk është ai problemi.

Problemi është që në Shqipëri nuk ka ende një ligj që rregullon funksionimin ligjor të atyre që i quajnë tani portale, dhe që në fakt sic provohet janë mekanizma, ose të krimit të organizuar ose të zyrtarëve të korruptuar që i përdorin për luftë ndaj njëri tjetrit. Etiketimi si gazetar i atyre që punojnë në këtë industri shantazhi është fyese për gazetarinë. Ata janë punonjës me mëditje që bëjnë shërbime online, si njëri që shet mallra online, por nuk kanë lidhje me gazetarinë. Madje rasti në fjalë, sipas dëshmive, e ka pranuar vet që ka qenë i qartë se po bënte një punë të gabuar por kishte nevojë për leke. Si vrasësit me pagesë.

Pikërisht për këtë arsye Shqipëria ka nevojë ulëritëse për një ligj që regjistron portalet që merren me gazetari dhe t’i certifikojë ato si media me qëllime publike.
Aty të jetë i publikuar stafi, pronari objektivat e medies në fjalë. Çdo gjë tjetër pastaj është tregti online dhe nuk ka pse ngatërrohet me gazetarinë. Ka portale marketingu, portale që shesin breke apo këmisha, të tjerë që reklamojnë hotele etj, por nuk kanë lidhje me gazetarinë.

Gazetaria e bën dallimin nga produkti, e jo nga mjeti se ku apo si transmetohet.

Produktet gazetareske dikur transmetoheshin përmes gazetave të shtypura, apo përmes antenave, kurse tani përmes internetit, por ato nuk kanë lidhje me çdo gjë që transmetohet përmes internetit.

Diferenca mes gazetarisë dhe mallrave të tjera online është se gazetaria ka mision publik, dhe shkruan për interes publik. Edhe kur ka sulme ndaj politikanëve apo zyrtarëve të larte i ka për interes publik. Çdo gjë tjetër është vepër penale.

Ngatërresa e çdo transmetimi online i quajtur portal me gazetarinë që tani është e detyruar të transmetohet online, është sikur të ngatërrosh Larry King-un me fituesin e Big Brotherit, meqë të dy dalin në televizor.

Kjo mangësi e rënde në legjislacionin shqiptar ka dëmtuar shtypin tradicional, dhe ka minuar përvojën 30 vjeçare të shumë personaliteteve të shtypit në Shqipëri që kanë jetuar si gazetarë në këtë vend dhe tani duhet të relativizohen si punonjës portalesh.

Fakti që gjithkujt, qoftë ky kriminel, si ata të Sky, apo zyrtar shërbimesh sekrete, I shkon mendja të përdore portalet anonime për shantazhe mafioze, tregon qartë se çfarë humnere ka krijuar mungesa e ligjit për portalet në Shqipëri, të cilën qeveria, sa herë nis ta bëje shton nga një pisllëk, që të mos pranohet nga ndërkombëtarët dhe pastaj thotë “kokën hëngshi”. Njësoj si për bandat.

Dhe në fakt gazetaria po degradon në një luftë bandash, ku ti e kupton fare mirë kush gazetar është me kë bande, njësoj sic kuptohej vite më parë kush gazetar ishtë me kë parti, apo siç e kupton sot kur shikon qeverinë e Edi Ramës dhe kupton kush pushtetar paguan kë portal. Dhe kjo nuk tregon vetëm ku po shkon gazetaria, po ku po shkon shteti dhe shoqëria shqiptare./ Tema

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Listat e deputetëve të hapura në 2/3 dhe jo plotësisht, jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Publikohen pamjet/ Momenti kur forcat e policisë mësyjnë lokalin që administrohej nga djali i biznesmenit Ymer Lala

Publikohen pamjet/ Momenti kur forcat e policisë mësyjnë lokalin që administrohej nga djali i biznesmenit Ymer Lala