Mero Baze: Perse Berisha nuk po guxon të thotë, që 'do të shkarkojmë Lulzim Bashën, sipas statutit'?

Sali Berisha dhe Lulzim Basha

Sali Berisha po përpiqet t’u lexoj demokrateve që marrin pjesë ne “foltoren” e tij, një statut te Partisë Demokratike që nuk ekziston. Nuk besoj se ai nuk di ta lexoj statutin e PD edhe pse nuk I eshte dashur kurrë gjithë jeten. Por tani meqë është ne një fare halli me siguri e ka lexuar.

Duke shfrytëzuar mosbesimin e kultivuar në PD tek statuti I PD, që nuk eshte respektuar kurrë, ai po shpik nje “ungjill sipas Saliut”. Qellimi është që ai te mos e përfundoj kurrë ketë aksion duke kërkuar ne rrugë ligjore objektivin e tij. Ai po kerkon të largoj Lulzim Bashen përmes një lëvizje te rrugës, me qellim që pastaj të krijoj mitin e “mbretit” qe nuk guxon ti prek njeri, pronën private që quhet PD.

Perse Berisha po shpik një “statut” qe nuk ekziston.

Hidhini një sy te shpejt statutit aktual te PD. E di që nuk e ka lexuar njeri, se eshte gjeja me përçmuar në atë seli, por meqë Berisha po I referohet në foltoren e tij, duhet shpjeguar qe po gënjen demokratet.

Statuti ne piken 2 të nenit 43 qartëson që vendimin për mbledhjen e Kuvendi Kombëtar e merr Këshilli Kombëtar ose kryesia e PD me propozim të kryetarit. Po ashtu u jepet mundësia ¼ të delegatëve të Kuvendit të mbledhin firma për ta thirrur atë.   Fjalia e dyte që përcakton mbledhjen nga firmat e ¼ të delegateve të Kuvendit, vjen pas fjalis së pare dhe I nënshtrohet kushtit që kërkesa I shkon Këshillit Kombëtar  ose Kryesise dhe ata vendosin për atë. Mbledhja  e firmave për të thirrur Kuvendin nuk është automatike dhe nuk behet pa qartësuar shkakun.

Ne piken 3 te nenit 43, germa  ç, thuhet se Kuvendi Kombëtar ka kompetencë shkarkimin e Kryetarit të Partisë mbi bazën e një mocioni mosbesimi të miratuar nga më shumë se gjysma e të gjithë anëtarëve të Këshillit Kombëtar.

Pra që Kuvendi Kombëtar të mblidhet për të shkarkuar Lulzim Bashën, duhet që të ketë një mocion mosbesimi të miratuar nga me shumë se gjysma e anëtarëve te Këshillit Kombëtar. Pa këtë mocion Kuvendi nuk mund  mblidhet dot me rend dite shkarkimin e Lulzim Bashës. Këto nene jane shumë të qarta në statut.

Sali Berisha deri tani nuk ka formuluar ndonjë mocion për shkarkimin e Lulzim Bashes, nuk po ndjek asnjë procedurë që te ben të besosh se ai do të ndjek ndonjë rruge statutore për shkarkimin e Lulzim Bashes dhe mbi të gjitha, nuk do t’i referohet statutit aktual për këtë operacion, por fabulës së tij, nga e cila shpreson se Lulzim Basha duhet zbuar dhe jo duhet shkarkuar.

Problemi I dyte i dyshimtë I Sali Berishes ne ketë lëvizje është gënjeshtra e tij se Kuvendi Kombëtar do të mblidhet për të ndryshuar statutin, të cilin e shikon si pengese.

Që  kuvendi të mblidhet për të ndryshuar statutin duhet që te jene përgatitur ndryshimet e statutit dhe të kenë kaluar me pare në procedurë.

Procedura për ndryshimet statutore përcaktohet nga neni 60 i statutit. Ky nen shkruan si më poshtë:

Neni 60: Ky Statut mund të rishikohet nga Kuvendi i Partisë me shumicën e të gjithë të anëtarëve të tij sipas propozimeve të Kryesisë së Partisë, së një të katërtës së anëtarëve të Këshillit Kombëtar. Për përgatitjen e ndryshimeve në Statut ngrihet dhe funksion Komisioni i Përhershëm i Statutit, i cili është përgjegjës edhe për interpretimin e dispozitave të Statutit. Komisioni i Përhershëm i Statutit përbëhet nga 7 anëtarë titullarë dhe dy anëtarë ndihmës, dhe caktohet nga Kryesia e Partisë.

Pra që kjo procedure të nis, duhet që së pari Komisioni I përhershëm I Statutit prej 7 vetësh (Ec e gjeje kush jane këta) te bej interpretimin e statutit dhe te certifikoj propozimet për ndryshime në statut. Vetëm pasi ky te ketë çertifikuar ndryshimet, ato mund ti kalojne  Kuvendit për ndryshim.

Formulari I shperdare nga Sali Berisha, që postohet here pas here në rrjetet sociale, është nje formular I bardhe, ne të cilin njerëzit ftohen të firmosin duke shënuar emrin e tyre dhe duke hedhur firme, por nuk ka bashkëngjitur tij, asnjë mocion mosbesimi apo ndonjë propozim për ndryshim statutor. Ai eshte një cop letër, që mund ta perdoresh dhe p rte krijuar parti tjetër, apo shoqate, por kurrë nuk mund te jete nje dokument I vlefshëm per te thirrur nje Kuvend Kombëtar qe të ndryshoj statutin dhe që pastaj te rrezoj Lulzim Bashen.

Sali Berisha eshte I qart për kete, por genjen mbeshtetesit në foltore, pasi thjesht nuk do te bej publik mungesën e plneit që ka ne kete lëvizej haxhiqamiliste. Sot ishte dhe më i qartë se kurrë ne paqartësinë e tij. Duke e ditur se demokratët jane të bindur qe me atë kryetar partie nuk vijnë kurrë ne pushtet, hodhi tezen, se do ta ndaj kryetarin e partisë nga kandidati për kryeministër, meqë e di qe nuk behet dot vet. Sa here eshte në konflikt me SHBA e ben këtë.Por tani është në konflikt te përjetshëm dhe të panegociueshëm.

E beri dhe me 2001, duke hap fjale se kryeministër ne rast fitoreje do të ishte Ridvan Bodja. Pastaj Fatos Nano sa here tallej në parlament me historine e PD, I referohej “regjimit te Ridvan Bodes” qe e kishte arrestuar, pasi me Berishën kishte bere paqe.

Halli I Sali Berishes për të mos treguar se çfarë do bej, natyrisht që është I madh. Nëse nxjerr kandidat, I përçahet foltorja dhe shkojne me Lulin. Nëse nuk thotë që do të të të jem vet kryetar, nuk I vijnë gjithë ata të çmendur ne salle. Nëse thotë do të jem kandidati për kryeministër nuk I shkon me njeri pas, se e dine qe jane të vdekur. Duke u përpjekur të notoje mes gjithë këtyre shkëmbinjve nënujor që i dalin në rrugën që ka nisur për të përdorur PD kundër SHBA, ai po behet qesharak, duke u përpjekur te shpik nje statut te ri të PD, të shpik kandidat te panjohur për kryeministër, te shpik fraksione brenda PD, madje të shpik dhe një Amerike tjetër që e do, e cila udhëhiqet nga Kokalari apo Miraka,  kundër kësaj Amerikes zyrtare që e ka shpallur në Listën e Zeze” të saj, qe udhëhiqet nga Biden apo Blinken. Në telashe te medha është, por telashi me I madh që nuk e kishte parashikuar, është pikërisht nevoja që ti gënjej demokratët se po zbaton statutin e partisë dhe rregullat e PD që i ka harruar dhe vet. Ata te shkretet kane nje jete që nuk kane dëgjuar kurrë për këto gjera. Statuti dhe rregullat e demokracisë brendshme kanë qene një ushqim I ndaluar prej Berishës, prej vitit 1991.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Pjeshka: 15/10/2021 23:52

    Sepse jane bashke o Mero djali. Berisha dhe Basha jane te pandare. Perdorni mendjen, jo zorren per te kuptuar. Mos degjoni analiste dhe politikane, sepse po te kishin dy fije mend ata do ishte bere ky vend.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Çfarë mendoni se do të krijojë situata në PD me mbledhjen e dy Kuvendeve?×

Lajmi i fundit

John

Vëllai i tij binjak po vuan në shtëpinë e Big Brother, vjen reagimi i parë i Romeo Veshajt...mesazh edhe për Borën?