Mero Baze: Stresi i panevojshëm i Gazment Bardhit

Mero Baze: Stresi i panevojshëm i Gazment Bardhit

Gazment Bardhi

Gazment Bardhi nuk është një berishist në kuptimin e njerëzve që janë fanatikë të tij. Por tani është më keq se shumica e tyre. Është një politikan që kërkon të bëhet i pranueshëm nga berishistët. Dhe për këtë i duhet të shfaqet herë si i fortë, herë herë harbut, agresiv, herë herë dhe pa lidhje logjike kur flet. 

Stresi i tij nuk vjen ngaqë nuk di si të bëhet berishist, por si të jetë i pranueshëm nga ata që e dinë që nuk është me Berishën. 

I gjithë ky stres vjen nga fakti që Berisha i ka dhënë sinjale publike përmes të bijës që nuk është i pranueshëm për ta.  

Dhe kjo ja ka shkaktuar gjithë dramën. 

Tani ai është pak a shumë në pozitat e atyre komunistëve që i godiste partia e tyre dhe ata përbetoheshin se e donin dhe më shumë se të tjerët shokun Enver dhe se partia duhet ta dijë se ata nuk ja kishin me hile. 

Kështu atij nga një anë i duhet të përballojë refuzimin e Argitës, dhe nga ana tjetër i duhet t’u tregoj berishistëve se ai është dhe më radikal se ata, nëse e do nevoja, vetëm që ata ta pranojnë. 

Kjo është nëj dramë e madhe që vjen nga keqkuptimi se në atë parti mund të mbijetosh po u hyre në zemër berishistëve. 

Ky është iluzion. 

Atyre u dukesh dhe burrë, dhe trim, dhe i mençur, madje dhe udhëheqës pasardhës, vetëm nëse kështu i dukesh Berishës. Ata shikojnë ndjejnë dhe jetojnë me sytë e mendjen, dhe zemrën Berishës. Nuk kanë ndonjë kriter tjetër.

E kishin Lulzim Bashën nga 2005 deri më 2021 idhull të tyre, shpresë të tyre, të ardhmen e tyre dhe e lëshuan për një muaj vetëm se Berisha u tha befas të kundërtën. Më shumë se Lulzim Basha, Gazment Bardhi as bën dot, as bëhet dot. Kot lodhet.  

Po e ka ndarë mendjen të bëjë luftë me Argitën, le ta bëjë me qetësi, por duhet të jetë i qartë se po lufton me familjen pronare të PD. Me këto stërmundimet që t’u hyjë në zemër demokratëve harxhon energji kot, se ato bëhen shkrumb e hi vetëm nga një fjali e Berishës.  

Mos të lodhet kot se sa bëhet hasëm kot me njerëz të tjerë dhe bëhet banal në opinionin publik, që nuk jeton as me shpresë të Berishës, as me mend e Berishës, as në mëshirë të tij. 

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Arben Meçe: ‘Gjiri Lalzit’ ka pronarë faktik Berishën dhe Metën, jo firmën Lura

Arben Meçe: ‘Gjiri Lalzit’ ka pronarë faktik Berishën dhe Metën, jo firmën Lura