Mes pretendimeve nga Rusia se bisedimet për Ukrainën janë 'rrugë pa krye', Polonia paralajmëron riskun e luftës

Ministri i Jashtëm i Polonisë tha të enjten se Evropa ishte në rrezik për t'u zhytur në luftë pasi Rusia tha se nuk po heq dorë ende nga diplomacia, por se ekspertët ushtarakë po përgatisnin opsione në rast se tensionet rreth Ukrainës nuk mund të të çaktivizohet. Në Uashington, Shtëpia e Bardhë tha se kërcënimi i një pushtimi rus të Ukrainës mbetet i lartë me rreth 100,000 trupa ruse të dislokuara dhe Shtetet e Bashkuara do të bëjnë publike brenda 24 orëve inteligjencën që sugjeron se Rusia mund të kërkojë të shpikë një pretekst për të justifikuar një të tillë.

"Daullja e luftës po tingëllon me zë të lartë dhe retorika është bërë mjaft e mprehtë," tha Michael Carpenter, ambasador i SHBA në Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), pas bisedimeve me Rusinë në Vjenë.

"Kërcënimi i pushtimit ushtarak është i lartë," u tha gazetarëve këshilltari i sigurisë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan. "Nuk ka data të përcaktuara për më shumë bisedime. Së pari duhet të konsultohemi me aleatët dhe partnerët."

Rusia tha se dialogu po vazhdonte, por po shkonte në një rrugë pa krye, ndërsa u përpoq të bindte Perëndimin që të ndalonte Ukrainën të bashkohej me NATO-n dhe të zhbënte dekada të zgjerimit të aleancës në Evropë - kërkesa që Shtetet e Bashkuara i kanë quajtur "jo fillestare".

"Në këtë fazë është vërtet zhgënjyese," u tha gazetarëve ambasadori rus Alexander Lukashevich pas një takimi të OSBE-së, pjesa e tretë në një seri bisedimesh Lindje-Perëndim këtë javë.

Ai paralajmëroi për "pasoja katastrofike" të mundshme nëse të dyja palët nuk mund të bien dakord për ato që Rusia i ka quajtur vijat e kuqe të sigurisë, por tha se Moska nuk kishte hequr dorë nga diplomacia dhe madje do ta përshpejtonte atë. Komentet ruse pasqyrojnë një model të Moskës që thotë se dëshiron të ndjekë diplomacinë, por refuzon thirrjet për të ndryshuar grumbullimin e trupave të saj pranë Ukrainës dhe paralajmëron për pasoja të paspecifikuara për sigurinë perëndimore nëse kërkesat e saj nuk merren parasysh. Më herët, Ministri i Jashtëm polak Zbigniew Rau tha në forumin e sigurisë prej 57 vendesh:

"Duket se rreziku i luftës në zonën e OSBE-së është tani më i madh se kurrë më parë në 30 vitet e fundit."

Ndërsa anashkalonte luftërat gjatë asaj periudhe në ish-Jugosllavi dhe pjesë të ish-Bashkimit Sovjetik, komenti i tij nënvizoi nivelin e ankthit evropian për ndërtimin e rreth 100,000 trupave nga Rusia brenda kufirit të saj me Ukrainën. Rusia mohon planet për të pushtuar Ukrainën, por ngritja e saj ushtarake ka detyruar Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj në tryezën e bisedimeve. Rau nuk raportoi asnjë përparim në takimin e Vjenës, i cili pasoi bisedimet Rusi-SHBA në Gjenevë të hënën dhe një konferencë Rusi-NATO në Bruksel të mërkurën.

'DIFERENCA E QASJEVE'

Zëvendësministri i Jashtëm rus Sergei Ryabkov tha se takimet e mëparshme kishin treguar se kishte një "ngërç ose një ndryshim në qasje" dhe ai nuk shihte asnjë arsye për t'u ulur sërish në ditët në vijim për të rifilluar të njëjtat diskutime. Ai i tha televizionit RTVI se specialistët ushtarakë rusë po i ofronin alternativa presidentit Vladimir Putin në rast se situata në Ukrainë përkeqësohej, por diplomacisë duhet t'i jepet një shans. Rubla ruse ra me më shumë se 2% kundrejt dollarit nga komentet e Ryabkov, gjë që shkaktoi gjithashtu një shitje të obligacioneve qeveritare. Një tregtar në një bankë të madhe ruse i tha Reuters se tregu kishte reaguar pjesërisht ndaj një komenti nga Ryabkov, në përgjigje të një pyetjeje, se ai as nuk do të konfirmonte dhe as përjashtonte mundësinë që Rusia të mund të vendoste "infrastrukturë ushtarake" në Kubë dhe Venezuelë. Sullivan tha se agjencitë e inteligjencës amerikane besonin se Rusia mund të dëshironte "opsionin e sajimin e një preteksti për një pushtim, duke përfshirë aktivitetet e sabotimit dhe operacionet e informacionit, duke akuzuar Ukrainën për përgatitjen e një sulmi të afërt kundër forcave ruse në Ukrainën Lindore". Uashingtoni do të ndajë detaje "mbi atë që ne e shohim si një pretekst të mundshëm" me median brenda 24 orëve, shtoi ai.

Sekretari i Mbrojtjes i SHBA-së, Lloyd Austin foli me homologun e tij ukrainas, Oleksii Reznikov, rreth ngritjes ruse. Pentagoni vlerësoi se dy të tretat e forcave ruse pranë Ukrainës ishin "jashtë garnizonit", që do të thotë se ata ishin vendosur nga pjesë të tjera të Rusisë.

'ELIMINO KËRCËNIMET'

Moska thotë se është e kërcënuar nga zgjerimi i NATO-s drejt kufijve të saj duke marrë 14 anëtarë të rinj nga Evropa Lindore ish-komuniste që nga përfundimi i Luftës së Ftohtë. Ajo dëshiron të tërheqë "vijat e kuqe" për të ndaluar aleancën të pranojë Ukrainën si anëtare ose të vendosë raketa atje.Uashingtoni i ka hedhur poshtë këto kërkesa, por tha se është i gatshëm të flasë për kontrollin e armëve, vendosjen e raketave dhe masat e ndërtimit të besimit për të kaluar nga një nga momentet më të vështira në marrëdhëniet Lindje-Perëndim që nga Lufta e Ftohtë. Ambasadori Lukashevich i tha OSBE-së se nëse Moska nuk merr një përgjigje konstruktive, "ne do të detyrohemi të nxjerrim përfundimet e duhura dhe të marrim të gjitha masat e nevojshme për të siguruar ekuilibrin strategjik dhe për të eliminuar kërcënimet e papranueshme për sigurinë tonë kombëtare".

Ai vazhdoi: "Rusia është një vend paqedashës. Por ne nuk kemi nevojë për paqen me çdo kusht. Nevoja për të marrë këto garanci sigurie të zyrtarizuara ligjërisht për ne është e pakushtëzuar."

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov kritikoi një projekt-ligj të sanksioneve të zbuluar nga demokratët e Senatit të SHBA-së, i cili do të synonte zyrtarët e lartë të qeverisë ruse dhe ushtarake, duke përfshirë Putinin, si dhe institucionet bankare, nëse Rusia sulmon Ukrainën. Peskov tha se vendosja e sanksioneve ndaj Putinit do të ishte e barabartë me ndërprerjen e marrëdhënieve.

"Ne e shohim paraqitjen e dokumenteve dhe deklaratave të tilla jashtëzakonisht negativisht në sfondin e një serie negociatash në vazhdim, megjithëse të pasuksesshme," tha ai./ 

Përkthyer dhe përshtatur, burimi Reuters

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni vizitën e presidentit turk Erdogan në Shqipëri?×

Lajmi i fundit

John

Festoi kur vendi ishte në izolim, Boris Johnson i painformuar për rregullat anti-COVID: Askush nuk më tha që s'lejohej, do ta kisha mbajtur mend