Meta me Berishën edhe në luftën brenda partisë, s'pret vendimin e gjykatës: Ka vetëm 1 PD, ne do të bashkëpunojmë ngushtë! Varfëria në vend, ekstreme (VIDEO)

TIRANË- Tashmë në opozitë, Ilir Meta dhe Sali Berisha, dy aleatë të vjetër, do të bashkëpunojnë sërish, por këtë herë për të organizuar një opozitë për të rrëzuar ‘regjimin’ e Edi Ramës, siç ata e cilësojnë.

Ndonëse Berisha nuk është konfirmuar ende nga Gjykata e Apelit në krye të Partisë Demokratike, Meta është i vendosur, do të jetë në krah të tij edhe në këtë ‘betejë’. I pyetur nga gazetari i Report Tv, Arbi Fortuzi, se cilën PD njeh, Meta tha se PD është vetëm një, ajo e Berishës dhe këtë e tregoi protesta e 7 korrikut.

Në konferencën për mediat, Meta akuzoi kryeministrin Edi Rama se nuk ka indeksuar pagat e punonjëse dhe bëri me dije se në shtator, në legjislaturën e re të Kuvendit do të dorëzojnë një iniciativë ligjore për indeksimin e tyre. Nëse nga qeveria nuk do të ketë asnjë reagim, Meta tha se do të detyrohen ta dërgojnë në Gjykatë Kushtetuese.

Meta akuzoi qeverinë se ka dështuar me reformën territoriale, pasi ka aq shumë bashki saqë tani nuk po i menaxhojnë dot. Ai tha se varfëria në vend është ekstreme, duke theksuar se 67% e popullsisë jeton në kufirin e varfërisë me vetëm 5.5 dollarë në ditë. Meta u ndal edhe në sistemin e drejtësisë, sipas të cilit është kapur nga qeveria. Nëse sistemi i drejtësisë do të ishte i pavarur, Meta tha se kryeministri Edi Rama duhej të ishte në qeli. 

Njëjtë si Berisha, Meta paralajmëroi protesta në shtator. Një ditë më parë, Meta dhe Berisha u panë në protestën e organizuar për vrasjen e 7-vjeçares Joanada Avdia në Himarë, pasi u përplas për vdekje nga gomonia. 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 11:32
Meta: Drejtësia nën presionin e qeverisë, Rama duhej të ishte në qeli ose te 'Spitali 5'

 

Gjatë konferencës për shtyp, Ilir Meta tha se nëse drejtësia do funksiononte tashmë kryeministri Edi Rama duhej të ishte në qeli.

Fakti që vazhdojnë pagesat e inceneratorëvë është përgjigje. Nëse do ndiqnim procedurën normale dhe ligjore 14 vendime qeveri nuk do kalonin për 2 minuta, po do duheshin muaj të tërë. Edhe pse qeveria ishte paralajmëruar se po bënte shkelje. Drejtësia është nën presionin e qeverisë. Drejtësinë do ta vërë në lëvizje populli. Ne kemi pasur opozitën të kapur nga opozita. Drejtësia do të fillojë të çlirohet kur të fillojë të shikojë popullin të ngrihet. Rama do të përfundojë nën këmbët e popullit të Lirisë. Nuk është sadizëm është premtim. Nëse do të kishte drejtësi do të ishte në qeli. Ose do të ishte në dhomën 4, spitali 5. Me policin te dera dhe me mjekun te koka. Kujton se duke mbajtur peng drejtësinë e vendit do të përfundojë nën këmbët e popullit të lirisë", tha Meta. 

Ora 11:29
Meta: Do nxisim qytetarët të protestojnë në mënyrë paqësore! Me ne bashkëpunojnë të gjithë forcat politike që e kanë seriozisht

 

Ilir Meta thekson se janë çdo ditë në protestë me qeverisjen dhe kanë synim që të bashkëpunojnë me të gjithë qytetarët e forcat politike që e kanë seriozisht. Megjithatë, Meta thotë se do të nxisin qytetarët për protesta paqësore e demokratike.

“Ne jemi në protestë çdo ditë, çdo orë, çdo sekond dhe jemi në një aksion të ballafaqimit të përditshëm kudo dhe i nxisim të gjithë qytetarët të reagojnë në mënyrë paqësore, demokratike ndaj kësaj qeverisje që ka program shpopullimin e Shqipërisë, vjedhjen dhe grabitjen e pasurive natyrore dhe gjithashtu largimin e përzënien e të gjithë të rinjve, forcave krijuese që kërkojnë një Shqipëri europiane, një Shqipëri ku shteti të mos i shtypë por të jetë në shërbim të tyre. Ky është program ynë dhe për këtë do të bashkëpunojmë me të gjithë qytetarët shqiptarë e forcat politike që e kanë seriozisht. Javët në vijim do të habiteni me këto çështje duke nisur nga arbitrazhet. Do të bëjmë se s’bën të mundur ligjin për referendum. Do ta bëjmë këtë gjë patjetër”, tha Meta.

Ora 11:25
Meta me Berishën edhe në luftën brenda partisë, s'pret vendimin e gjykatës: Ka vetëm 1 PD, ne do të bashkëpunojmë ngushtë

 

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta do të jetë në krah të Sali Berishës, ndonëse ende nuk ka një vendim nga gjykata e Apelit për kontrollin e PD-së. I pyetur nga gazetari i Report Tv, Arbi Fortuzi, se cilën PD njeh, Meta tha se njeh vetëm një Parti Demokratike dhe ajo drejtohet nga Sali Berisha.

“Ka vetëm një Parti Demokratike dhe vetëm një. Është një parti me shumë kontribute. Do bashkëpunojmë shumë ngushtë me PD. Që është një vetëm një. Që është si populli opozitar. Koha e përgjumjes për hatër të PD ka mbaruar. 7 Korriku ishte një tregues i qartë i këtij zgjimi të vlerave më të mira të PD si parti e vlerave. Do punojmë shumë ngushtë me PD. Por edhe me PS për reformën territoriale”, tha Meta.

Ora 11:17
Meta në krah të Berishës, kritikon ministrin e Brendshëm: Turp që nuk shpreh ngushëllime por merret me akuza

 

Ilir Meta, i cili ka paralajmëruar shpesh aleancën me Sali Berishën, i ka dalë në krah pas reagimit të Ministrit të Brendshëm, të cilin e kritikon për reagimin e tij pas ngjarjes në Himarë. Sipas Metës, në vend që të ngushëllojë familjen e 7-vjeçares që u nda nga jeta pasi u përplas nga gomonia e drejtuar nga komisari Arjan Tase, merret me akuzat e Berishës se është pronari i një kompanie me skafe.

“Turp të ketë Ministri i Brendshëm që në vend të bëjë një ngushëllim, mere tme Sali Berishën. Pse Sali Berisha ia ka fajin që merret me njerëz të droguar? Berisha ia ka fajin që nuk ka një komunikate të gjatë për të gjithë ngjarjen. Pse Berisha e ka fajin për manipulimet e Elbasanit? Këtë lloj policie kanë krijuar këta. Në Elbasan u vranë njerëzit, kur dalin të fortët, policia shtrihet barkas se kështu policie kanë krijuar”, tha Meta.

Ndër të tjera nuk dha një koment për Presidentin Bajram Begaj, i cili nuk ka reaguar për tragjedinë në Himarë.

“Jam këtu si kryetar i Partisë së Lirisë se kur flet apo nuk flet presidenti është çështje e tij. Nuk është etike për mua që të shprehem për këtë çështje", tha Meta.

Ora 10:59
Meta: Rama s’ka indeksuar pagat e punonjësve, në shtator nisëm në Kuvend

 

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka dalë në një konferencë për mediat. Ai akuzon qeverinë se nuk ka indeksuar pagat e punonjësve. Meta tha se në shtator, do të ndërmarrin iniciativë ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e tyre. Nëse nuk do të bëhet sipas Metës do ta çojnë në Kushtetuese.

“Jemi sot këtu për të theksuar edhe njëherë tjetër pasojat katastrofike të korrupsionit dhe të vjedhjes jashtë çdo imagjinate, të qeverisë, të hajdutokratit Rama, që e ndjen shumica e familjeve shqiptare sot për shkak të polarizimit të tmerrshëm që ai ka krijuar përgjatë 10 viteve të qeverisjes së tij. Mbi 67% e popullsisë në këtë vend jeton në më pak ose në kufirin e varfërisë, pra me 5.5 dollarë në ditë. 76% e punonjësve jetojnë gjithashtu duke llogaritur mbi ta dhe fëmijët, në kufirin e varfërisë. Që nga viti 2017 ky shpirtzi nuk ka indeksuar pagat që e ka pasur detyrim ligjor dhe kushtetuesDo ndërmarrim iniciativën në fillim të sesionit të ri në Kuvend për të garantuar indeksimin e menjëhershëm të tyre dhe nëse nuk do të miratohet do ta çojmë në gjykatë kushtetuese. Paratë do shkojnë për super aferën e Inceneratorëve. 67% e popullsisë jeton në kufirin e varfërisë me 5.5 dollarë në ditë”, tha Meta.

SI.E./LR/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 05/08/2022 23:57

  Meta eshte ziliqar dhe po mendon e punon si te marre nje //dekorate// te ngjashme si ajo qe iu dha Berishes nga amerikanet.

  Përgjigju
 • Nona: 05/08/2022 16:58

  Ky kryetari i Partise se Floririt sot firmos si Ilir Meta apo Ilir Metaj, se femijet e tij jane Metaj dhe pse i kaloi te gjitha pasurite ne emer te Mones.

  Përgjigju
 • Ridi: 05/08/2022 16:18

  Edhe spiu apo fuks ky individ prap frymezon nje kategori. A ka ky individ ndonje mbeshtetes te tij qe ti lere nje feedback pozitive me perjashtim te fjales "flori" qe ky individ mban.

  Përgjigju
 • Cubel breca: 05/08/2022 15:43

  Tani shpetoj shqiperia!!!!!!!!! Ja bashkuar dy burat me te famshem te kombit shqipetar. Ku si bie kolera e ti zhduk nga faqja e dheut me shtat breza. Pak ka humbur shqiperia nga 30 vjet nga keto qener??????????? Perseri keta muter do shohim e degjojm???????????????????? Po megjithate do ta shikoni shum shpejt se ku do arrini keni durim shtat tet muaj me keq se me 25 prill do perfundoni.

  Përgjigju
 • Liku: 05/08/2022 15:02

  Ik ore hajdut se e shkaterrut kete vend bashke me kriminelin sali

  Përgjigju
 • Lala: 05/08/2022 14:59

  E vertet QE meta esht hajdut e kriminel..biles edhe me shum ama Ka then nje te vertet Ka mbi12 vjet QE pagat nuk indeksohen ne SHQIPERI ne base te inflacionit.e me llogari te thjeshte nje minimum inflazioni prej 4% shumezuar per 12 vite bejne 48% .pra cdo rrogetari shqiptar I mungon gati=50% e pages .shajeni meten edhe Salen se e meritojn fis.irat ama kerkoni edhe te drejten QE ju u takon.jemi ne QE duhet te kerkojm llogari Jo opozita e kalbir te kerkoj per ne sepse I bie vlera.shembulli konkret meta flet per rrogat ju e Shani me te drejt e NUk kujtoheni per indeksimin e rrogave QE na taking me kushtetut

  Përgjigju
 • shaban: 05/08/2022 14:13

  oho po na del likja tani dhe po na jep mend ky qe vodhi 90 perqind te shqiperise dhe po na akuzon kot ramen per vrasje dhe vjedhje

  Përgjigju
 • klevi: 05/08/2022 13:56

  ti o like je ndryresira me e madhe e ketij vendi se ke vjedhur sa je ngop

  Përgjigju
 • blerim: 05/08/2022 13:55

  po ti sa ishe ne detyre ske bere asgje per kete vend more legen del e na ben sikur po te intereson per ne

  Përgjigju
 • Shqip: 05/08/2022 13:26

  A ja vlen te meremi me komente me keto funderinat te kombit tone. Deri sa drejtesia eshte shume e vonuar a mund te gjejme menyre tjeter REFERENDUM ose REVOLUCION per ti larguar njehere e mire me gjithe djallezite e tyre.

  Përgjigju
  • Cubi: 05/08/2022 15:56

   Mir e ke po sjemi nga ai soj. Ne ngrehemi sa here te duan keta Jo se duam ne. Per tu dhen karrike ketyre slejm gje pa djegur e shkaterruar,pavarsisht se na kan vjedhur nga 30 vjet dhe perseri duan te zhvasin. Ne duhet te ngrihemi e te rrim ne shesh deri sa qent ti dorezojen drejtesis se kete drejtesi qe kan ngritur keta kurr su hyn gjemb ne kembe ketyre qenerve,ne te kundert keta do ti kemi ne qaf edh 30 vjet te tjera e na lumt qe dalim ne protest.

 • Asije: 05/08/2022 13:09

  Ti hajduti duhet te ishe prej kohesh ne burg,drejtësia ka qene dhe eshte ne dore te Sali qenit dhe ne doren tuaj,spiun,hajdut,kriminel.Shko mbyllu ne shtepi bashke me monen dhe beni dashuri,se nuk keni vlere me.

  Përgjigju
 • UKU MOMLIT: 05/08/2022 13:06

  Ah qerrata skraparli,ta gjeti menderja,qe e ke më me intelekt se masën e hirtë qe mban mbi supe. Pra po mendon per ndonje loje murlan me kryeministrin aktual kryerilindas ne burgun e Reçit. Hiç qef qeder zotrote,hiç qef qeder. Sipas batheve te spakut e te takut kete vjeshte do ta promovoni te dy bashke kete loje te fuqishme e mbreselenese,veçanerisht ne Reç.

  Përgjigju
 • Altin: 05/08/2022 12:58

  Njeri i ndyre vrases

  Përgjigju
 • Olsi: 05/08/2022 12:57

  Meta eshte injorant

  Përgjigju
 • ina: 05/08/2022 12:56

  dy kriminelet jan bashku per tber krime

  Përgjigju
 • aris: 05/08/2022 12:51

  ky meta eshte per burg

  Përgjigju
 • Joni: 05/08/2022 12:40

  Me vjen keq qe rrethohemi nga njerez te tille qe jane shume negative dhe nuk bejne asgje per vendin po thjesht flasin pallavra????????sic eshte Saliu e Likja

  Përgjigju
 • Hansi: 05/08/2022 12:39

  Kur flasin dhe Iliri me Saliun per varferi mos ngelte njeri pa folll…ketu jane hajdutet me te medhenj

  Përgjigju
 • Genti: 05/08/2022 12:15

  Ok…… per Edin! por si nuk te vien as fare turo te dalish ti e te flasish per varfrin qe e ke stelle ty qe i ke grruar postet nga brigadier e deri i fundit persistente ????????

  Përgjigju
 • Termeti: 05/08/2022 12:06

  O Ilir! Na le pak te bejme pushime. Edhe nga trute dhe trupi. Ju keni 30 vjet pushime.

  Përgjigju
 • Fredi: 05/08/2022 12:02

  Meta dhe berisha kriminelet me te medhenj

  Përgjigju
 • Arber: 05/08/2022 12:02

  Me kto te dy na mer lumi neve

  Përgjigju
 • Ledi: 05/08/2022 11:58

  Kur bejn si te dashur me njeri tjeterin e kto . Dy mashtrrusa bashk

  Përgjigju
 • Irdi: 05/08/2022 11:56

  Lto dy cop copet Sdo e ken te gjat bashk po he

  Përgjigju
 • LORA: 05/08/2022 11:48

  Ithtari i raketave ruse,po perpika barkun per popullin !!!!!!! Edhe sa kohe do n'a vriten syte dhe nderi prej monstrave te tilla? SPAK,BKH,,,ku jeni?

  Përgjigju
 • Kistra: 05/08/2022 11:39

  Bashkepuntori IM vazhdon me te njejten vije sellje si ne fund te viteve '80! Dute te kujtohet dikush t'ja ndryshoj.

  Përgjigju
 • Ssss: 05/08/2022 11:19

  Gazetare te shkelqyer jeni shqiptarja.com

  Përgjigju
 • Mondi: 05/08/2022 11:16

  Bej gam gam per icik pushtet bej , ke qen ne ceo lloj posti te munshem dhe asgje te mire si ke sjelle ketij vendi

  Përgjigju
 • Ilir: 05/08/2022 11:13

  Sa i ditur je edhe ti mor like , lum mona qe te ka

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Komision hetimor vetëm për çështje konkrete,jeni dakord me propozimin e PS?×

Lajmi i fundit

Frrok Çupi: Foltorja, një punë në të zezë

Frrok Çupi: Foltorja, një punë në të zezë