Meta nga Izraeli: Krenar që të përfaqësoja Shqipërinë në Forumin e Pestë Botëror për Holokaustin

Presidenti Ilir Meta mbyll vizitën e tij në Izrael, ku ishte i pranishëm në Forumin e Pestë Botëror për Holokaustin, me një mesazh. Në një reagim në rrjetet sociale, Meta shprehet se ndidhet shumë krenar që përfaqësoi Shqipërinë, popullin që nuk i braktisi kurrë hebrenjtë dhe nuk ua dorëzoi nazistëve.

"Nder dhe krenari të përfaqësoja Shqipërinë në Forumin e Pestë Botëror për Holokaustin, ku së bashku me liderë botërorë përkujtuam me respekt në muzeun e Yad Vashemit në Jeruzalem, viktimat hebreje të Luftës së Dytë Botërore.

Populli shqiptar, ndihet sot krenar, jo vetëm se nuk u dorëzoi nazistëve asnjë hebre, por gjatë dhe pas Luftës së Dytë Botërore numri i hebrenjve në vendin tonë u rrit disa herë më shumë nga ç’ishte para fillimit të saj. Rritja e antisemitizmit në formën e përdorimit të gjuhës së urrejtjes, dhunës, mohimit dhe shtrembërimit të Holokaustit, po merr gjithnjë e më shumë rëndësi dhe e bën urgjente nevojën që ato çka kemi mësuar nga përvoja jonë t’i përkthejmë në politikat tona.

Antisemitizmi duhet të luftohet përmes edukimit, promovimit të dialogut, respektit dhe mirëkuptimit të ndërsjellë, në kuadër të të drejtave të njeriut si dhe qytetarisë botërore. Ky është edhe një imperativ i menjëhershëm i sigurisë, si dhe përbën një detyrim afatgjatë edukues, për ta shndërruar vërtet përkujtimin e Holokaustit në premtimin e një të ardhmeje më të mirë, në një ‘Kurrë më’", shkruan Meta.


Lajmi kryesor:

Meta u jep 'Dekoratën e Artë të Shqiponjës' ekipeve të shpëtimit izraelitë! Gjenerali: Mirënjohës shqiptarëve


B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    'Basha kryeministër e Rama president', a do të ishit dakord me këto poste për kryetarët e partive të mëdha pas vitit 2021?×

Lajmi i fundit

John

SHBA/ Nuk besonte se ekzistonte, koronavirusi i merr jetën të riut që shkoi në festën COVID-19'! Fjalët e fundit që i tha doktorit