Meta: Ramaforma zgjodhi Prokurorin e Përgjithshëm me 69 vota, një guinness i ri shqiptar

TIRANË- Presidenti Ilir Meta ka akuzuar sërish kryeministrin Edi Rama se ka kapur drejtësinë në vend. Kreu i shtetit vijoi sulmet ndaj Euralius duke thënë se bashkë me kreun e Komisionit të Ligjeve Ulsi Manja mundësuan shkeljen e kushtetutës dhe rekomandimeve të Komisionit të Venecias për zgjedhjen e Prokurorit të Përgjithshëm me 84 vota, duke bërë të mundur zgjedhjen e një PPP (Prokurori të Përgjithshëm të Përkohshëm) me 69 vota.

Ai sjell në vëmendjen edhe ndryshimin e rekomanduar nga Komisioni i Venecias për zgjedhjen e kreut të këtij institucioni me 84 vota në vitin 2017 për shkak se koalicioni qeverisës në atë kohë PS dhe LSI kishin 94 mandatet, lëvizje kjo e rekomanduar për të shmangur kapjen e drejtësisë nga mazhoranca.

Meta thotë se me këtë aktin e zgjedhjes së kreut të Prokurorisë së Përgjishme me 69 vota, u kalua nga standardet e qarta të Komisionit të Venecias kaluam tek qëllimet arstistike të Bienales së Venecias dhe nga Reforma në drejtësi në Ramaformë.

"Momenti kyç dhe më cilësor se si Reforma në Drejtësi u shndërrua në Ramaformë..

Kushtetuta e Republikës së Shqipërisë u miratua në 21-22 Korrik 2016, me 140 votat e plota të Kuvendit të Shqipërisë.

Të gjitha ndryshimet kushtetuese u miratuan sipas këshillimeve të Komisionit të Venecias, institucioni më i lartë dhe më prestigjioz në Europë për çështjet e së drejtës kushtetuese.

Pasi mori timonin e qeverisë, i vetëm dhe pa frena, në shtator 2017, Kryeministri Rama si Artist i njohur, filloi të tjetërsonte Reformën në Drejtësi për ta bërë Ramaformë.

Reforma e miratuar sipas rekomandimeve të Komisionit të Venecias, filloi të zbatohej sipas shpirtit krijues që buronte nga “Bienale e Venecias”.

Kushtetuta e Republikës së Shqipërisë, parashikon qartë mënyrën se si zgjidhet Prokurori i Përgjithshëm.

Në nenin 148/a, përcaktohet se “Prokurori i Përgjithshëm zgjidhet me tre të pestat (84 vota) e anëtarëve të Kuvendit, mes tre kandidatëve të propozuar nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë, për një mandat 7-vjeçar dhe pa të drejtë riemërimi”, ndërsa në nenin 179/ pika 13, si Dispozitë Kalimtare e Kushtetutës u përcaktua se, “Deri në zgjedhjet parlamentare, që do të mbahen pas hyrjes në fuqi të këtij ligji, por jo më vonë se data 1 shtator 2017, zgjedhja e Inspektorit të Lartë të Drejtësisë dhe e Prokurorit të Përgjithshëm do të bëhet me dy të tretat (94 vota) e anëtarëve të Kuvendit. Zgjedhjet e tjera do të bëhen me tri të pestat (84 vota) e anëtarëve të Kuvendit”.

Kjo mënyrë zgjedhje u rekomandua nga Komisioni i Venecias për të shmangur kapjen e Prokurorit të Përgjithshëm nga mazhoranca e kohës (PS + LSI) që zotëronte mbi 84 mandate në Kuvend.

Mënyra e zgjedhjes së Prokurorit të Përgjithshëm u vlerësua me shumë seriozitet nga Komisioni i Venecias, i cili ka dhënë rekomandime shumë të qarta dhe objektive mbi këtë çështje.

Komisioni Venecias rekomandonte se emërimi i Prokurorit të Përgjithshëm është i rëndësishëm dhe duhet të tërheqë një shkallë të lartë konsensusi pa kompromentuar cilësitë e një kandidati të suksesshëm.

Zgjedhja e njëanshme e këtij institucioni (PP) nga mazhoranca do të shkaktonte mungesë besimi nga opozita tek standardet e reformës dhe do të krijonte bindjen se mazhoranca e kohës po kapte sistemin e ndjekjes penale.

Për të shmangur këtë situatë (kapjen e institucionit të Prokurorit të Përgjithshëm), Komisioni i Venecias rekomandoi dhe Kuvendi i Shqipërisë e pranoi, që deri në zgjedhjet parlamentare të qershorit 2017, pra deri në 1 shtator 2017, zgjedhja e Prokurorit të Përgjithshëm të bëhet me 2/3 (dy të tretat) e anëtarëve të Kuvendit, pra me 94 vota, në mënyrë që mazhoranca e kohës Rama-Meta, të mos kishte mundësi ta zgjidhte e vetme Prokurorin e Përgjithshëm.

Ndërsa pas datës 1 shtator 2017 zgjedhjet e tjera të Prokurorit të Përgjithshëm do të bëheshin me 3/5 (tri të pestat) e anëtarëve të Kuvendit, pra me 84 vota.

Kështu rekomandoi Komisioni Venecias dhe kështu vendosi Kuvendi i Shqipërisë me 140 votat e tij maksimale në datat 21-22 korrik 2016.

Por si mund të rrinte sistemi i drejtësisë pa patur një PPP (Prokuror të Përgjithshëm të Përkohshëm)?!

Për këtë, Timoneri, në mënyrë shumë krijuese, nëpërmjet një ligji shpiku një “PPP”, institucion ky që nuk ekziston asgjëkundi në Kushtetutën e Shqipërisë, të miratuar me 140 vota në 21-22 korrik 2016.

Falë vizionit të Ulsiut dhe çertifikatës së ekspertëve të EURALIUS e jo vetëm, nëpërmjet një intepretimi artistik, Timonieri ia doli që në dhjetor 2017 të zgjidhte Prokurorin e Përgjithshëm të Përkohshëm (PPP) vetëm me 69 vota.

Kjo është mënyra antikushtetuese se si kaluam nga reforma me 140 vota në Ramaforma me 69 vota.

Pra, nga standartet e qarta të Komisionit të Venecias kaluam tek qëllimet arstistike të Bienales së Venecias.

Nga Reforma kaluan tek Ramaforma.

Që atëherë si vend, kemi thyer çdo rekord botëror, për krijimin dhe dhënien e PPP-ve për frymë.

Që atëherë, kemi thyer çdo rekord dhe standard ndërkombëtar të çmimit për kilometër për autostradat dhe veprat e tjera publike.

Që atëherë, kemi thyer çdo rekord dhe standart të trajtimit preferencial me ligj.

Një guinness i ri shqiptar", shkruan Meta.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • ERP: 04/07/2019 19:50

  Ajo reforme ta ka prishur gjumin ty plehre. Ose ne burg ose rrugeve duke folur me vete te pafsha. Antishqiptar

  Përgjigju
 • Alboz: 03/07/2019 23:20

  Nxirini të palarat njëri tjetrit sa ke kohë akoma. Se pasaj vijnë prangat. Me këlyshin Ted do qash hallet se sta var më njeri. Populli o ngop me kriminela e hajduta me kollarë. Me qetësi me dashuri se këto punë kshu e kanë... rri i lirë se të dhemb më pak... ;)

  Përgjigju
 • Hinglateri: 03/07/2019 21:33

  Meta shterngo by...Nurgu i Recit pret.... natyrisht dhe burgaxhinjte per nje mullaqe Skrapari

  Përgjigju
 • KARABUSH REXHEP LEKA [ KEPI ]: 03/07/2019 21:24

  O ilir floriri ke ngrir i gjithi o karabush komplet kaush. O ilir i mbafuar Reçi po të pret me dashuri e me qetsi . Mjaft zullum ke bo tani prit e shiko se çfar pret e çfar do shijosh o iliri KODOSH.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Si e organizoi Shqipëria finalen e Conference League?×

Lajmi i fundit

John

Zyrtari i OKB-së: Rusia ka rrëmbyer 230 mijë fëmijë ukrainas