Gjykata Kushtetuese/ Meta shpall listën me 6 kandidatë për zëvendësimin e Besnik Imerajt

TIRANE-Presidenti Ilir Meta ka botuar listën me emrat e 6 kandidatëve për plotësimin e vendit vakant gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese të Republikës së Shqipërisë të krijuar për shkak të përfundimit përpara kohe të mandatit të ish-gjyqtarit, Besnik Imeraj. Kandidatët janë; Dedë Kasneci, Envi Hicka, Prelë Martini, Shaqir Hasanaj, Vasil Bendo dhe Vjosa Bodo Mujo.

Herën e parë procesi dështoi, pasi ishin dy kandidatë (nga tre që duhet sipas ligjit) duke bërë që të rishpallet vendi vakant dhe tashmë janë 6 emra që kanë kandiduar për emrin e dytë në Gjykatën Kushtetuese. Tani i takon KED-së që të vendosë. Pak ditë më parë Meta dekretoi emrin e parë, Besnik Muçi si anëtar të Gjykatës Kushtetuese. 

Njoftimi i plote i Presidences
Shpallje e listës së aplikantëve për plotësimin e “Vakancës së parakohshme” në Gjykatën Kushtetuese
SHPALLJE

Institucioni i Presidentit të Republikës, bën me dije se:

Presidenti i Republikës Sh.T.Z Ilir Meta, pasi u njoh me njoftimin nr.530 prot, datë 26.09.2019 të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi dhe Vendimin e KED-së nr. 137, datë 21.09.2019, konstatoi se:

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi në përfundim të procedurave të verifikimit të kandidaturave të paraqitura për plotësimin e vendit vakant gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese “Vakancë e parakohshme”, e krijuar nga përfundimi përpara kohe i mandatit, të ish-gjyqtarit zotit Besnik Imeraj e shpallur për aplikim nga Presidenti i Republikës me Dekretin nr.10723, datë 07.02.2018, ka evidentuar se nga 15 (pesëmbëdhjetë) kandidatë që kishin shprehur interesin për konkurim, ngelën në garë vetëm 2 (dy) kandidatë të lejuar për kandidim.

Ndodhur në këto kushte, pasi vlerësoi informacionin dhe njoftimin e përcjellë nga Këshilli i Emërimeve në Drejtësi, Presidenti i Republikës me Dekretin nr. 11291, datë 27.09.2019, miratoi menjëherë:

– Rishpalljen e procedurës së aplikimit për plotësimin e vendit vakant gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese të Republikës së Shqipërisë me qëllim plotësimin e “Vakancës së parakohshme”, të krijuar për shkak të përfundimit përpara kohe të mandatit të ish-gjyqtarit, zotit Besnik Imeraj.

Pas përfundimit të afatit të rishpalljes për aplikim për këtë vend vakant (18.10.2019), rezulton se për këtë vakancë kanë aplikuar dhe kanë shprehur ineteresin shtetasit e mëposhtëm:

1. Zoti Dedë Kasneci
2. Zoti Envi Hicka
3. Zoti Prelë Martini
4. Zoti Shaqir Hasanaj
5. Zoti Vasil Bendo
6. Zonja Vjosa Bodo Mujo

Lista e aplikantëve të mësipërm, së bashku me dokumentacionin e dorëzuar prej tyre do t’i përcillet menjëherë Këshillit të Emërimeve në Drejtësi me qëllim që ky organ të revokojë/shfuqizojë Vendimin nr.137, datë 21.09.2019 të pezullimit të procedurës së verifikimit, si dhe vijimin e procesit për verifikimin dhe vlerësimin e të gjitha kandidaturave për plotësimin e këtij vendi vakant, sipas ligjit.

d.ba./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se opozita parlamentare do t'a bllokojë Reformën Zgjedhore duke votuar kundër në kuvend?

Komento

Komente

 • buri kurvës: 22/10/2019 18:09

  Shikoni njeriun më të pështir ilir hajdut wc meta. Ky fundërrin nuk vlen as për pastrus wc e jo me President. Politik muti madh në Shqipri.

  Përgjigju
 • Muti: 22/10/2019 14:07

  Sa i paburr o zot sa i peshtire mashkull cfar kurve cfar skuthi peder ik te q.r ik te q faren e felliqur

  Përgjigju
 • Xhikja: 22/10/2019 11:27

  Ligesia e ketij monstre duket qe ne fytyren dhe gjestet e tij primitive,mbeti maleve ne foto me qen e mace me Qimin e Kallakun,njeri i lig gjer ne neveri,nje palo president qe nuk e meriton ky popull.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Aktori shkodran luan në një film me të famshmen Halle Berry