Meta: Shqipëria dhe Maqedonia të gjithë mundësitë për të çelur negociatat me BE në 2019-ën

Presidenti Ilir Meta, në forumin 'Tirana Connectivity'

Presidenti i Republikës Ilir Meta mori pjesë këtë të premte në forumin “Tirana Connectivity” që zhvillohet nga Fondacioni për Zhvillim dhe Bashkëpunim, në bashkëpunim  me fondacionin gjerman Konrad-Adenauer.

Në fjalën e tij, president i Republikës Ilir Meta theksoi rëndësinë e procesit të Berlinit dhe shprehu besimin se vendi ynë i ka të gjithë mundësitë që vitin e ardhshëm të hapë negociatat për anëtarësimin në Bashkimin Europian.

 Procesi i Berlinit është konceptuar si mekanizëm përshpejtues i procesit të zgjerimit të BE-së. Zgjerimi i BE-së dhe NATO-s në rajonin tonë mbeten projekte të pazëvendësueshme dhe strategjike për paqen, sigurinë dhe stabilitetin e rajonit .Procesi i Berlinit dëshmon për vëmendjen dhe angazhimin e posaçëm politik që Bashkimi Europian i kushton rajonit tone. Unë besoj se Shqipëria dhe Maqedonia i kanë të gjitha mundësitë t’i çelin negociatat e anëtarësimit vitin e ardhshëm, dhe duhet të përqëndrojmë akoma edhe më mirë të gjithë energjitë në zbatimin e reformave kyçe.

 Ilir Meta, Presidenti i Republikës

Gjatë këtij forumi Kreu i Shtetit, Meta foli gjithashtu edhe për rritjen e frymës së bashkëpunimit rajanol, nga ku theksoi se janë hedhur hapa cilësor edhe në këtë drejtim  me nisma dhe projekte konkrete, duke përmendur kështu marrëveshjen e arritur për çështjen e emrit, mes Maqedonisë dhe Greqisë.  

Për presidentin Meta zgjerimi do të ndodhë kur vendet tona të jenë gati e të zbatojnë reforma të guximshme duke korrur  rezultate bindëse për qytetarët në radhë të parë dhe për vendet anëtare që  mbështesin si partnerë rrugën e integrimit të vëndeve të Ballkanit në Bashkimin  Europian.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Varianti i ri Omicron dhe dimri, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid?×

Lajmi i fundit

John

Personat me aftësi të kufizuara takojnë ministren Ibrahimaj: Morëm fjalë të mira! Ja kërkesat tona