Meta: Situatë e rëndë, populli ka dalë jashtë loje!...Shmang detajet për takimin me Bashën

Presidenti Ilir Meta tha se vendi ndodhet në një krizë të rëndë përfaqësimi duke theksuar faktin se edhe në kuvend mungojnë ende 18 deputetë, të cilët nuk mundën të zëvendësojnë opozitën e bashkuar që u largua në bllok nga Parlamenti. Kreu i shtetit u shpreh se populli nuk është aspak në qendër të vëmendjes, por i dalë jashtë loje, pa të drejtën për të zgjedhur.

"Kjo është një krizë shumë e rëndë përfaqësimi, nuk janë thjesht 60 deputetë të opozitës që kanë ikur nga parlamenti, por janë 182 deputetë dhe kandidatë për deputetë të gjithë partitë e opozitës së bashkuar që kanë refuzuar pjesëmarrjen për në Parlament dhe pavarësisht se kanë shteruar listat duke shfrytëzuar edhe fundin e fundit, përsëri kuvendi që është përcaktuar qartë që ka 140 përfaqësues anëtarë, 18 nuk i ka dhe nuk ka ku t'i gjejë. Nuk është kjo krizë përfaqësimi? Të gjithë ata që flasin nuk bëjnë asnjë përpjekje që populli shqiptar të votojë në mënyrë të qetë, të thotë mendimin e tij se kush do të votojë. Unë për të zgjidhur këtë krizë dhe gjithë këtë siklet, nuk kam asnjë problem të më votojë edhe mua populli, nëse i kam shërbyer apo kam bërë dëme, të shprehë vullnetin populli. Është një situatë tepër e rëndë, populli shqiptar ka dalë plotësisht jashtë loje, që nga 21 prilli i vitit 2008, që e ka dobësuar republikën parlamentare në themelet e saj, në atë të parlamentarizmit në radhë të parë", tha Meta.

Referuar takimi që pati këtë të mërkurë përreth 1 orë në presidencë me kryedemokratin Lulzim Basha, Meta zgjodhi të mos e komentojë dhe t'i përgjigjet gazetarëve për atë se çfarë është biseduar kokë më kokë mes tyre, por shkëmbeu vetëm një batutë.

"Është takim normal, takim mbas pushimesh le të quhet", përfundoi Presidenti.


Lajmi kryesor:

Meta sulmon drejtësinë në emër të "Venecias"! Mban sekret 'burimin' e djegies së Kuvendit: Dekoroj Ramën, jo Monikën e Bashën (VIDEO)


G.M./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të mbahen zgjedhjet parlamentare me lista të hapura?×

Lajmi i fundit

John

Treni përplas automjetin në fshatin Domje, makina përfundon në kanal