Meta takon zv.kryeministrin e Malit të Zi: Duhet një përfaqësim më përfshirës i shqiptarëve

Presidenti Ilir Meta takoi sot Zëvendëskryeministrin e Malit të Zi, Dritan Abazoviç, të cilit i kërkoi një përfaqësim më përfshirës të shqiptarëve në institucionet qendrore dhe lokale të vendit fqinj.

Po ashtu Meta shprehu dëshirën, që "bashkëpunimi i mirë, që ekziston midis dy vendeve, të përshpejtohet dhe të thellohet më tej në të gjitha fushat".

"Partneriteti në NATO duhet të frymëzojë marrëdhënie më të ngushta dhe të afërta ndërmjet Shqipërisë dhe Malit të Zi dhe se të dy Qeveritë i kanë të gjitha mundësitë ta modelojnë këtë bashkëpunim në përçim të vlerave më të mira të Aleancës", tha Meta.

Po ashtu, gjatë takimit, Meta i kushtoi vëmendje disa projekteve konkrete në mbështetje të zonave ku banojnë shqiptarët, siç janë:  hapja së shpejti e Pikës se Kalimit Kufitar në Grabon, mundësia e bashkëpunimit për hapjen e Pikës së Kalimit Kufitar Skejë – Zogaj, rindërtimi i i shkollës së djegur në fshatit Dacaj në Rozhajë, ura mbi lumin “Buna”, që do të lidhte Velipojën me Shtojin, përmirësimi i infrastrukturës rrugore në Plavë dhe Guci, konkretisht rregullimi i rrugës për në fshatin Hot në Plavë, hapja e disa pikave kufitare në këtë zonë si edhe në Ulqin, rregullimi i çështjes se shtetësive të shtetasve shqiptare të martuara në Mal të Zi, si dhe  punësimi i shqiptarëve në institucionet qendrore dhe lokale.


Lajmi kryesor:

Zv.kryeministri me origjinë shqiptare i Malit të Zi vizitë zyrtare në Tiranë! Rama: Ramë dakord në çdo pikë! Abazoviç takime edhe me Metën e Bashën


J.SH./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ju duket e drejtë që studentët e pavaksinuar të humbasin vitin akademik?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

‘Rama po kërcënon për mos shkollim të rinisë’, PD: Rreth 20 mijë studentë më pak në universitete