Meta: Trishtim për ndarjen nga jeta të Liljana Cingut, emblemë e artit dhe kulturës

Meta: Trishtim për ndarjen nga jeta të Liljana Cingut, emblemë e artit dhe kulturës

Kryetari i Partisë së Lirisë Ilir Meta ka shprehur ngushëllimet në lidhje me ndarjen nga jeta të valltares Liljana Cingu.

Meta e konsideron Cingun si një nga emblemat e jashtëzakonshme të artit dhe të kulturës.

‘Trishtues lajmi për ndarjen nga jeta të artistes tonë të madhe Liliana Cingu, "Nderi i Kombit", njërës prej emblemave të jashtëzakonshme të artit dhe kulturës. Falë mjeshtërisë së rrallë në interpretimin e valleve shqiptare, kontributi i saj i vyer për promovimin e denjë të vlerave të trashëgimisë tonë të pasur kulturore dhe përçimi i tyre tek brezat e artistëve të rinj do të mbetet gjithmonë i respektuar, frymëzues dhe i paharruar. Ngushëllime familjes dhe komunitetit të artistëve!’- shkruan Meta.


Lajmi kryesor:

Shuhet ‘Mbretëresha e valles shqiptare' Lili Cingu, 'Nder i Kombit'! Valltarja ikonë e Ansamblit Kombëtar


M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Fëmijët vrasin babain në Durrës, a është në krizë familja shqiptare?×

Lajmi i fundit

Inaugurohet më 4 mars, publikohen për herë të parë pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës

Inaugurohet më 4 mars, publikohen për herë të parë pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës