Meta: Vendi drejt instalimit të një liderizmi arbitrar, duhet ndryshuar sistemi, s'jam President ambasadash

Presidenti i Republikës Ilir Meta

Presidenti i Republikës Ilir Meta deklaron se vendi ka bërë hapa pas sa i takon demokracisë parlamentare dhe hapa para drejt një liderizmi arbitrar. "Pa ndryshuar sistemin zgjedhor është e vështirë të ndryshosh liderët. Kemi bërë hapa prapa sa i takon demokracisë parlamentare dhe kemi bërë hapa para drejt një liderizmi arbitrar.

Mos harrojmë që jemi një vend që kemi një trashëgimi autoritare dhe për shkak të këtij graviteti çdo hapësirë që mund t’i lihet liderit e çon atë drejt autoritarizmit. Kjo gjendje duhet të marrë fund.

Jemi në kohë për të mos shkuar drejt një konfrontimi që do të ishte i pafalshëm për të gjithë. Nuk duhet të rrezikojmë arritjet e vendit nga viti 1997 dhe në këtë drejtim duhet një reflektim nga të gjithë për të rikthyer vendin në një normalitet kushtetues“ tha Meta.

E ndërsa e cilëson si ekstrem dhe të papranueshëm vendimin e opozitës për të djegur mandatet, kreu i shtetit shqiptar akuzon të dyja palët për gjendjen, pasi thotë se ka pasur një nxitim nga të dyja për të përshkallëzuar krizën.

"Nuk është një zhvillim i ri në Shqipëri mungesa e dialogut mes maxhorancës e opozitës. Dialogu duhej të ishte një mekanizëm i vazhdueshëm, por të re kemi hapin ekstrem e të papranueshëm të opozitës e cila në bllok dogji mandatet.

Në këtë drejtim, po të kemi parasysh edhe mungesën e Gjykatës Kushtetuese funksionale prej më shumë se një vit dhe paraliza e sistemit gjyqësorë, të kemi parasysh mosfunksionimin e Gjykatës së Lartë, kriza është më e thellë se para dy vitesh apo më parë.

Kriza është kushtetuese dhe e thellë. Rrënjët i ka të hershme e burojnë që nga ndryshimet kushtetuese të vitit 2008 dhe vazhdojnë me ndryshimet kushtetuese të para 2 viteve. Kriza aktuale kushtetuese dhe e thellë. Nuk është një zhvillim i ri në Shqipëri mungesa e dialogut midis mazhorancës dhe opozitës.

Mungesa e gjykatës kushtetuese funksionale dhe paraliza në tërësi e sistemit gjyqësor do të shohim se kriza është më e thellë, fillon që me ndryshimet kushtetuese të vitit 2008.

Aty mund të gjejmë rrënjët e kësaj krize në tërësinë e saj që është ashpërsuar në këto dy vite dhe sidomos në dy muajt e fundit pas këtij akti të opozitës. Ka patur një nxitim nga të dyja palët për të përshkallëzuar krizën" theksoi Meta në emisionin 'Përballë'.

Meta kritikoi edhe zbatimin e Reformën në Drejtësi, duke e cilësuar si të orientuar drejt emrave të përveçëm, dhe jo drejt standardeve.

Zbatimi i reformës në drejtësi u orientua drejt emrave të përveçëm dhe jo drejt standardeve demokratike. Unë të vërtetës i them të vërtetë.

Unë nuk jam President ambasadash. Ndonjëherë ambasadorët më shumë krijojnë kaos se sa thonë të vërtetën. KE duhet të sjellë ekspertë nga Brukseli për të parë se si është zbatuar reforma në drejtësi.

Këtë ja kam thënë edhe Danielsson. Shoqëria civile për mua ka bërë një reagim, sikundër ishte rasti i fundit i Komisionit të Helsinkit dhe Fondacionit të Shoqërisë së Hapur, reagim që duhet marrë seriozisht. Presidenti ka bërë çdo gjë për parandalimin e një krize të tillë.

Përpjekja ka qenë e qartë, jo vetëm për të parandaluar këtë krizë dhe për të nxitur një dialog midis shumicës dhe opozitës por edhe për të dhënë mesazhe shumë herë më të forta për çështjen e integrimit evropian” tha ai.

d.ba./Shqiptarja.com
Komento

Komente

 • Krraba: 18/04/2019 00:37

  Ti o Mete nuk je fare president por je opozitar gje qe edi I madh e I vogel Ti ke qene kunder reformes ne drejtesi gjate gjithe kohes se e di e nje here mire veten tende e cfar te pret Ti nuk do qe reformen ta bejne amerikanet me profesionalizem e paanesi, por do qe ta beje Berisha qe tja hidhni sic kini bere deri tani Cfar gjuhe eshte kjo qe ti flet per perfaqsite diplomatike???!!! Kur si president ke detyree te prezantosh vendin neper bote e te forcosh lidhjet e bashkepunim me to Te ka hyre frika ne palce nga reforma e po na flet percart si I semure nga semundja e lnstalinit jo po instalohet junte jo po instalohet liderizmi arbitrar e ndonje lloj tjeter instalimi Jo jo zoteri pas gati 30. vjetesh rrumpslle po lnstalohet DREJTESIA edhe per shqiptaret se boll na ropet kaq gjate Rrofte ShBA e Europa e turp per gjithe ata qe nuk duan te kuptojne rolin e tyre te madh

  Përgjigju
 • Daja: 17/04/2019 16:32

  Njeri servil me mllef dhe inat fshatari,nje palaco president qe duhet te jape sa me pare doreheqjen mbasi eshte turpi i ketij vendi.

  Përgjigju
 • Europa: 17/04/2019 16:25

  Mbylle halene se ndote dynjane me keq se Sali Krimineli je bere,nuk te pje*dh me askush,je njeri pa asnje merite,e vetmja vlere qe ke eshte intriga dhe genjeshtra.

  Përgjigju
 • Drejtesia: 17/04/2019 16:02

  O Zot na hapi barkun ky koke kafka,ky hileqar e ky hajdut mbetet nje provincial i rendomte qe jeton vetem nga intrigat.

  Përgjigju
 • Daja: 17/04/2019 16:00

  Je tamam krimb qe fshihesh ne presidence dhe jot shoqe per turpin e saj e tendin mbeti rrugeve me ca rrugecer,nje veprim tejet i neveritshem per nje grua presidenti,jeni turpi i ketij vendi.

  Përgjigju
 • Donela: 17/04/2019 15:57

  Z.Meta po te keni kurajon beni nje sondazh te fshehte dhe pyeteni popullin direkt sa ju mbeshtesin ne ato qe thoni e ne ato qe beni dhe do shikoni me syte tyaj se sa shume ju urrejn qytetaret ty dhe Monen,do bindeni plotesisht qe duhet te thyeni qafen nga postet qe mbani vetem me intrigat dhe hipokrizine tuaj.

  Përgjigju
 • Dardanet: 17/04/2019 12:49

  TI S'JE PRESIDENTI JONE , JE NJE KRIMB QE MUNDOHESH TE FSHIHESH KU TE MUNDESH

  Përgjigju
 • Zydiu: 17/04/2019 11:48

  Keta komentues jane KRRIMBAT E RAMES QE I KUNDERVIHEN RALITETIT SHQIPETARE QE PRESIDENTI YNE I NDERUAR PO POHON POSHTE DIKTATURA QE PO INSTALON ED RAMA

  Përgjigju
  • Toni Tirane: 17/04/2019 14:00

   O @Zydi nese je krimb je vete. PRESIDENTI dhe GRUAJA jane kriminele dhe hajdutet me te medhenje qe kane pasuti te pajustifikuara dhe te shumta.Nuk ka mundesi ti kishin njerez normale. Nuk kane biznes por jane marre me politike tere jeten. Mbaj gojen kur flet

 • Gege Kosova: 17/04/2019 09:36

  Nuk je fare President,Je nje opozitar dyfytyresh. Vetem nje President-bashkshort I Zonjes se Pare te shtetit, e nje pronar i nje subjekti partiak,mund te jete keshtu.

  Përgjigju
 • Tutu: 17/04/2019 08:57

  Kush flet , ky hajduti me parti familjare...

  Përgjigju
 • Ardi Vlorë: 17/04/2019 08:27

  Po kur flet dhe ky që LSI e këtij nuk ka lënë më thesa me Miell e 20 mij lekshe pa shpërndarë për të blerë votat e evgjitërve O ZOOOT.

  Përgjigju
 • like: 17/04/2019 07:50

  Jep dorheqjen kur qenka puna keshtu apo ke hall se ngeleni te dy pa pune. hahahah

  Përgjigju
 • klajdi: 17/04/2019 07:49

  hahahah presidenti me i korruptuar ne europe.

  Përgjigju
 • diku: 17/04/2019 07:46

  kur flet dhe ky qe vodhi floririn e krrabes dhe ka 60 milion paund ne angli dhe flet per popullin ky legen

  Përgjigju
 • fasi: 17/04/2019 07:44

  turp qe nje mjeri ordiner qe pinte mall me kriminelat e Skraparit te behej president. ky eshte kryehajduti kryei korruptuari i shqiptareve

  Përgjigju
 • ysmet: 17/04/2019 07:43

  o spiun i rusit o hajdut i floririt o vrasesi i konomit. o njeri pa vlere qe te vune dhe president. o armik i shqiperise

  Përgjigju
 • Emigrant usa: 17/04/2019 02:14

  Perse nuk thuhet troc ne shqiperi po instalohet. NJE SISTEM I RI DIKTATORIAL ME I MODERUAR SE AI QE ISHTE PER TE NENSHTRUAR DHE VARFERUAR SHUMICEN E SHQIPTAREVE

  Përgjigju
 • o derman: 16/04/2019 23:30

  Po kush te beson ty o lume e perrua..ti je shkaku kryesor i degjenerimit te politikes shqipetare..ke 30 vjet qe nderron postet,cfar kontributi ke dhene Ilir..apo flisni kot ju keni sistemuar edhe sternipat.

  Përgjigju
 • Highlanderi: 16/04/2019 23:10

  Ti je president blloku 700 mije euro

  Përgjigju
 • Iliri: 16/04/2019 22:52

  Doli i entuziazmuar futyra me e qelbur e shqipetareve.

  Përgjigju
 • xreport: 16/04/2019 22:27

  te pret burgu

  Përgjigju
 • rezi: 16/04/2019 22:10

  E nxorri kokën palo presidenti...ju kujtohet si ju hodh Jozefinës tek podiumi i kuvëndit kur ndryshoi kodi zgjedhor që i skarcoi ato partickat? Po kur bëri grevë, ju kujtohet? Tani që e shoqja i humbi shpresat të kthehet në kuvënd, mori ky drejtimin e opozitës. Prandaj ky nuk meriton të jetë president.

  Përgjigju
 • Drejtësia po i vjen: 16/04/2019 22:07

  Gjall që ka ky akoma ,,nuk e vrau veten??

  Përgjigju
 • Populli: 16/04/2019 22:03

  Ja sa te filloje SPAKU Like

  Përgjigju
  • Dada: 17/04/2019 08:35

   Like mblidh veten se edhe po ndryshoj sistemi kryetari i partise do ti caktoj kandidaten mos bej show. Po je pjerdh sebashku me monen qe jeni bere fytura te urryera te shqipersise