Miami, marrin fund një muaj kërkime intensive në ndërtesën e shembur! Asnjë person nuk u nxorr i gjallë nga rrënojat

Miami, marrin fund një muaj kërkime intensive në ndërtesën e shembur! Asnjë person nuk u nxorr i gjallë nga rrënojat

Ekipet e kërkim shpëtimit në Miami Florida kanë përfunduar misionin e tyre në ndërtesën 12 katëshe të shembur një muaj më parë.

Nën rrënojat e ndërtesës janë gjetur trupat e 97 viktimave, megjithatë trupi i një viktime ka ngelur e pagjetur ende.

Eshtrat e 54-vjeçares Estelle Hedaya nuk janë gjetur ende dhe familja e saj thotë se përfundimi zyrtar i kërkimit i ka lënë ata të pafuqishëm dhe të shqetësuar se ajo do të harrohet.

Ndërtesa 12-katëshe Champlain Towers South ra në orët e para të 24 qershorit. Askush nuk është nxjerrë i gjallë nga rrënojat që nga orët e para pas katastrofës dhe zyrtarët kaluan nga një mision kërkim-shpëtimi në një përpjekje rikuperimi në 7 korrik.

Stuhitë tropikale dhe rrënojat e bënë më të vështirë punën e  ekipeve të shpëtimit. Zona e Surfside është pastruar në pjesën më të madhe të saj dhe rrënojat janë zhvendosur në një depo shtetërore për inspektim të mëtejshëm.

Ende nuk dihet se çfarë e shkaktoi shembjen e papritur të ndërtesës por një raport i vitit 2018 kishte zbuluar se ajo kishte probleme strukturore. Tragjedia ka bërë që autoritetet të kontrollojnë blloqet e strehimit nëpër Floridan jugore për çështje të ngjashme.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    I kishte mbetur 1 vit e 8 muaj burg, gjykata liron Tahirin. Si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Tensionet në veri, Rama intervistë për BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë, Kurti jo! Kosova dhe Serbia të ulen në tryezën e bisedimeve

Tensionet në veri, Rama intervistë për BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë, Kurti jo! Kosova dhe Serbia të ulen në tryezën e bisedimeve