Michel: Ballkani Perëndimor duhet të futet sa më parë në BE

Michel: Ballkani Perëndimor duhet të futet sa më parë në BE

Charles Michel

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel është shprehur ditën e sotme se unioni duhet të zgjerohet ose rrezikon të përballet me një “perde të re të hekurt” përgjatë krahut të tij lindor.

“Zgjerimi është jetik për të ardhmen e BE-së sepse pa zgjerim ekziston një rrezik për një perde të re të hekurt,” tha Michel në një intervistë me një grup gazetarësh.

“Do të ishte jashtëzakonisht e rrezikshme nëse do të kishit një lagje të paqëndrueshme me mungesë prosperiteti ose mungesë zhvillimi ekonomik. Këto janë interesat tona të përbashkëta – të vendeve kandidate dhe BE – të bëjmë përparim, të përshpejtojmë,” shtoi ai.

Nëntë vende nga Evropa Lindore dhe Ballkani Perëndimor janë aktualisht duke pritur për t’u bërë anëtarë të plotë të BE-së. Procesi i anëtarësimit në bllok është jashtëzakonisht i gjatë dhe kompleks, me vendet kandidate që u kërkohet të përmbushin kërkesat e ashpra të BE-së, duke përfshirë reforma të rëndësishme gjyqësore dhe kushtetuese.

Ndërsa pushtimi i paprovokuar i Ukrainës nga Rusia ka injektuar një shtysë të re në politikën e fjetur të zgjerimit të BE-së, përpjekjet për të përshpejtuar procesin e anëtarësimit rrezikojnë të pengohen nga shtetet anëtare më skeptike.

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

Durrës/ Një person ecte me thikë rrugëve te 'Currilat', plagoset polici që tentoi ta arrestonte 

Durrës/ Një person ecte me thikë rrugëve te 'Currilat', plagoset polici që tentoi ta arrestonte