Minishengeni ballkanik/ Vuçiç telefonon Ramën dhe Zaev: Një bisedë e shkëlqyer para samitit të rëndësishëm në Ohër

Edi Rama, Aleksandar Vuçiç dhe Zoran Zaev

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç ka zhvilluar një bisedë telefonike me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama dhe atë të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, lidhur me përgatitjet për takimin e dytë trepalësh në Ohër, ku ata do të vijojnë bisedimet për krijimin e një “mini Shengeni” midis tre vendeve.

“Një bisedë e shkëlqyer me Edi Ramën dhe Zoran Zaev-in përpara samitit të rëndësishëm në Ohër më 9 nëntor”, shkruan Vuçiç në Instagram.

Postimi i Vuçiç

Brenda vitit 2021 pritet që të 'vihet në jetë Mini Shengeni' mes Shqipërisë, Serbisë dhe Maqedonisë së Veriut.  Sipas  kryeministri Rama brenda këtij viti levizjet e lira mes këtyre vendeve të Ballkanit Perendimor nuk duhet të shihet më si një aspiratë por duhet të bëhet realitet.

Më anë të kësaj dakordësie në Novi Sad mes tre vendeve, do të krijohet mundësia që qytetarët të kalojnë kufijtë vetëm me kartë identiteti.

 • Sondazhi i ditës:

  E premtja dhe e hëna pushim, a jeni dakord me propozimin e Beqajt?

Komento

Komente

 • Traskop Kacija: 04/11/2019 17:43

  Mesa po shihet muk eshte Mini-Shengeni Ballkanik por Bashkimi Euroaziatik nen udheheqjen e Rusise.

  Përgjigju
 • Shqipëri Etnike: 04/11/2019 16:50

  Pa Kosovën në tavolinë nuk më pëlqen ky minishengen, sepse po më duket pak si thikë pas shpine për taksën 100% që KS ka vendosur për mallrat Serbe... Ngelet për tu parë.

  Përgjigju
 • A...Zh: 04/11/2019 16:24

  Si e ka bere kete gabim Rama, pa marre leje nga Ramushi, Buzhala, "profesori nderkombetare" Bytyci, ana'pisat tane?! Hajde degjo tani trillimet e ketyre plehrave!

  Përgjigju
 • Hasan Pordha: 04/11/2019 16:16

  Ide e shkelqyer jo po ti lepijne prapanicen Macronit

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Durrës/ Zjarri 'përpin' tre banesa! 3 makina zjarrfikëse në 'luftë' me flakët...s'raportohet për të lënduar