Deklarata/ Ministria e Brendshme Britanike: Ulet me 90% numri i shqiptarëve me gomone drejt Anglisë! Në fokus lufta ndaj trafikut të drogës

Deklarata/ Ministria e Brendshme Britanike: Ulet me 90% numri i shqiptarëve me gomone drejt Anglisë! Në fokus lufta ndaj trafikut të drogës

Foto ilustruese

Ministri i Brendshëm britanik James Cleverly dhe ministri i Brendshëm shqiptar Taulant Balla ranë dakord të punojnë edhe më ngushtë në prioritetet e përbashkëta rreth krimit të organizuar të rëndë dhe emigracionit të paligjshëm. Kështu thuhet në deklaratën e publikuar nga Ministria e Brendshme e Mbretërisë së Bashkuar pas takimit të Ballës me homologun James Cleverly, dy ditë më parë.

Në deklaratë nënvizohet se palët konfirmuan "angazhimin e tyre të mëtejshëm të përcaktuar në Komunikatën e Përbashkët MB-Shqipëri të datës 13 dhjetor 2022 për të rritur bashkëpunimin dhe duke pranuar se kërcënimet për sigurinë e qytetarëve të të dy vendeve, rrjedhin nga financimi i paligjshëm, korrupsioni, trafikantët dhe krimi i organizuar, emigrancioni".

"Palët bien dakord që bashkëpunimi do të fokusohet në trajtimin e këtyre fushave të përbashkëta prioritare", thuhet më tej në deklaratë.

Në deklaratë gjithashtu bëhet me dije se është shënuar një ulje me 90% të numrit të shqiptarëve që shkojnë ilegalisht në Angli.

"Të dy vendet kujtojnë Komunikatën e Përbashkët MB-Shqipëri (2022) e cila u fokusua në bashkëpunimin e zgjeruar për të trajtuar emigracionin e paligjshëm. Ndërkohë që mbërritjet e shqiptarëve me gomone janë ulur me 90% në vitin 2023, ne jemi të përkushtuar të forcojmë më tej zbatimin e angazhimeve tona të përbashkëta ndërkombëtare veçanërisht në fushën e kontrollit kufitar, luftës kundër krimit të organizuar, përfshirë trafikimin e qenieve njerëzore dhe shfrytëzimin në të gjitha format e tij. , dhe emigracioni ilegal.

Taskforca e Përbashkët e Migracionit MB-Shqipëri (JMTF) ka qenë efektive në trajtimin e migracionit të paligjshëm. JMTF do të zhvillojë më tej aftësitë e saj operacionale për të trajtuar këtë kërcënim, duke përfshirë punën së bashku me partnerët e tjerë ndërkombëtarë që përballen me këtë kërcënim ndërkufitar", thuhet në deklaratën e publikuar në faqen zyrtare të palës britanike.

Një tjetër pikë që kërkohet të zgjerohet bashkëpunimi është lufta kundër trafikut të drogës dhe pastrimit të parave.

"Tendencat e fundit të trafikimit të drogës kanë nxjerrë në pah rolet e rëndësishme që Mbretëria e Bashkuar dhe Shqipëria kanë në reagimin ndaj veprave penale të trafikut të drogës dhe lidhjeve me të ardhurat e paligjshme që rrjedhin nga këto aktivitete kriminale.  Të dy vendet njohin vlerën e bashkëpunimit dhe nevojën për të punuar më ngushtë me partnerët kryesorë ndërkombëtarë për të përcaktuar çështjet specifike të trafikut të drogës që duhen trajtuar. Si aktorë kyç në trajtimin e kësaj çështjeje, sot shprehin dëshirën e tyre për të zgjeruar bashkëpunimin dypalësh në luftën kundër trafikimit të narkotikëve. Pjesëmarrësit kërkojnë të ndërtojnë bashkëpunimin e tyre ekzistues operacional në këtë fushë dhe të zhvillojnë politika të përbashkëta duke përfshirë edhe partnerët ndërkombëtarë."

B.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shpërthimi fatal për babë e bir në Lushnje, a keni siguri në vendin tuaj të punës?×

Lajmi i fundit

Ylli Pata: Fiksimi për teorinë e shumatoreve të patericave në opozitë

Ylli Pata: Fiksimi për teorinë e shumatoreve të patericave në opozitë