Ministri i Jashtëm Hasani në Strasburg, do të takohet dhe me shqiptarët që punojnë në Këshillin e Europës

Ministri i Jashtëm Hasani në Strasburg, do të takohet dhe me shqiptarët që punojnë në Këshillin e Europës

Igli Hasani, foto arkiv

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani ndodhet sot në Strasburg, ku do të marrë pjesë në sesionin e 133-të të Komitetit të Ministrave të Këshillit të Evropës. 

Krahas takimeve me homologë të vendeve pjesëmarrëse, Ministri Hasani do të presë në takim shtetasit shqiptarë që punojnë në strukturat e Këshillit të Evropës.

Takimi i Ministrave të Jashtëm të KiE-së është i pari pas Samitit të Katërt të KiE në Reikjavik në 16-17 maj 2023. Si i tillë, ai do të trajtojë çfarë pune është bërë gjatë një viti në përmbushje të detyrave të lëna nga ky Samit dhe do të përcaktojë hapat, objektivat dhe sfidat për në vijim. 

Tre boshtet kryesore në fokus të punës së Këshillit të Evropës gjatë 12 muajve të shkuar kanë qenë: Solidaritet dhe mbështetje konkrete për Ukrainën; Forcimi i qëndresës ndaj agresionit rus dhe adresimi i sfidave ndaj vlerave demokratike, të drejtave të njeriut dhe demokracisë në kontinentin evropian.

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

Zgjerohet sulmi në Rafah, goditen kampet në qendër të Gazës

Zgjerohet sulmi në Rafah, goditen kampet në qendër të Gazës