Ministri i Jashtëm Rus do të vizitojë Turqinë javën e ardhshme

Ministri i Jashtëm Rus do të vizitojë Turqinë javën e ardhshme

Ministri i Jashtëm Rus Sergei Lavrov

Ministri i Jashtëm Rus Sergei Lavrov do të vizitojë Turqinë javën e ardhshme, raporton transmetuesi privat turk NTV.

Zyrtari i Kremlinit thuhet se do të vizitojë vendin nga 6-7 prill dhe lufta në Ukrainë dhe zhvillimet në Siri ka të ngjarë të diskutohen në bisedimet me zyrtarët turq.

Zoti Lavrov në muajt e fundit ka bërë udhëtime të shumta në Afrikë në një përpjekje për të treguar se Perëndimi ka dështuar të izolojë Moskën për pushtimin e Ukrainës.

Dhe këtë javë ai foli gjithashtu për shpresat e tij për të ndryshuar ato që ai i quajti "fërkime" midis Azerbajxhanit dhe Iranit.

Udhëtimi i tij i fundit është një shembull tjetër i aleatit të Vladimir Putin që përpiqet të ruajë marrëdhëniet me kombet e tjera ndërsa pushtuesit rusë mbeten në Ukrainë.

 


Lajmi kryesor:

Rusia arreston gazetarin e Wall Street Journal me akuzën e spiunazh! Putin nënshkruan dekretin: 147 mijë ushtarë rusë do të rekrutohen në pranverë


K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Riorganizimi i PD, kur duhet të mbahen zgjedhjet per kryetarin e ri?×

Lajmi i fundit

Escobar flet pas takimit me Kurtin: SHBA-ja është përkrahësja më e madhe e Kosovës, shpresoj të dëgjohemi

Escobar flet pas takimit me Kurtin: SHBA-ja është përkrahësja më e madhe e Kosovës, shpresoj të dëgjohemi