Ushtarakët kredi të buta e mundësi të reja për strehim! Ministri i Mbrojtjes: Kemi imazhet e para nga satelitët Albania 1 e 2

Shumë shpejt, ushtarakët do të kenë mundësi të përfitojnë nga politikat e strehimit, si me kredi të buta, ashtu edhe me forma të tjera mbështetëse. Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi pas mbledhjes së qeverisë foli edhe për rekrutimet e ushtarakëve, përmes një projekti të hartuar së fundmi.

‘Çiftet e reja të ushtarakëve, për kredi të buta dhe forma të tjera mbështetëse për strehimin e ushtarakëve. Këtë vit ushtarakët tanë paguhen afro 40% më tepër se vitin e kaluar. Do të kemi një projekt fantastik për strehimin e ushtarakëve. Këto i japin shumë arsye të rinjve për tu regjistruar dhe për tu futur në sistemin e rekrutimit. S’kam një shifër sot, është proces.’- tha Peleshi.

Peleshi bëri të ditur se dy satelitët “Albania 1” dhe “Albania 2” kanë nisur imazhet e para të territorit të vendit tonë, që mund të përdorën në shumë fusha nga institucionet përkatëse.

‘Kemi filluar të marrim imazhet e para. Të paktën 4 ditë në javë marrim i mazhe nga satelitët. Të gjithë punonjësit IT do të kenë një trajtim të posaçëm. Ky merr imazhet satelitore dhe i përpunon me gjuhën e kuptueshme për çdo institucion. Imazhet vijnë vazhdimisht, jo gjithmonë vijnë të kolauduara.’- u shpreh Peleshi.

Dy satelitët që po vëzhgojnë nga hapësira territorin e vendit, u lëshuan në fillim të muajit janar dhe qëllimi është që të ndihmojnë institucionet përmes imazheve të sjella në kohë reale, në identifikimin e problematikave, sidomos në luftën kundër kultivimit të drogës.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Sateliti: 13/04/2023 11:05

  Po kur u sulmua Top Channel ku mbeti i vrare roja a i keni pamjet zoti minister?

  Përgjigju
 • Or tej: 24/03/2023 18:03

  A duket ky i imi nga sateliti or teeeejjjjj

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Meçe: Lazarati prodhonte 900 ton hashash në vit! Noka, Basha, Berisha menaxhonin kartelin e drogës

Meçe: Lazarati prodhonte 900 ton hashash në vit! Noka, Basha, Berisha menaxhonin kartelin e drogës