Ministri Klosi aksion pastrimi në Sarandë: Të ndërgjegjësohet komuniteti

Ditën e sotme ministri i Turizmit, Blendi Klosi ka qenë i pranishëm në aksionin  e nismës së Smile Albania për të pastruar zonën nga Butrinti në Sarandë. Ky segment është nja nga segmentet më të populluara nga turistë vendas dhe të huaj për shkak se kryehet lëvizja nga Saranda, Butrinti dhe Ksamili.

Sipas Klosit, kjo nismë nuk ka qëllim vetëm që të pastrojë rrugën por edhe të ndërgjegjësojë komunitetin se pastërtia është një diçka që tërheq turistët dhe i bën të ndihen mirë. Së bashku me Klosin ka qenë edhe kryetari i bashkisë së Sarandës, Adrian Gurma i cili ashtu si ministri Klosi u ka bërë thirrje qytetarëve që të ndërgjegjësohen në pastrimin e komunitetit ku ata jetojnë.

" Jemi në kulmin e sezonit turistik. Butrinti është nga më të rëndësishmit, dhe të rinjtë e Smile Albania nga Butrint në Sarandë kanë pastruar së bashku me punonjësit e bashkisë së Sarandës. Duhet të ndërgjegjësohet qytetarët dhe bizneset. Kryetari i bashkisë ka marrë një angazhim për të pastruar Sarandën. Saranda sot është shumë e pastër. Ka mbi 150 mijë turistë çdo ditë. Dhe kontributi është më se i nevojshëm." ka thënë Klosi.

Ndërsa Gurma ka thënë: Nga metozhi në kanalin e Çukës. Segment që përshkohet nga mijëra tursitë nga Saranda në Ksamil. Ka qëllim ndërgjegjësimin për të pastruar. Bëjmë thirrje për ndërgjegjësim. Aseti jonë eshte turzimi. Smile Albanian."

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Dolorez: 23/08/2019 00:40

  Jam deri diku dakort me parafolesin ne sarande duhen shembur ca pallate e dhtepi per zgjerime rrugesh,,trotuaresh, lulishte,,,per te bere nje lungomare si ajo e vlores,,,dhe per ndertimin e dy ose tre parkingjeve nentoksor per parkimin e makinave ne vere qe s'dine ku te parkojne.....

  Përgjigju
 • Selenice: 20/08/2019 15:05

  Saranda nuk duhet pastruar por shembur e gjitha

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Kush mendoni se qëndron mbrapa sulmit ndaj Top Channel?×

Lajmi i fundit

'Polonia asnjë rast, kanë portier të mirë', Cikalleshi: Kombëtarja ka hapur një kapitull të ri

'Polonia asnjë rast, kanë portier të mirë', Cikalleshi: Kombëtarja ka hapur një kapitull të ri