Ministri suedez: Turqia pret të ratifikojë anëtarësimin e Suedisë në NATO 'brenda javësh'

Turqia i ka thënë Suedisë se pret të ratifikojë pranimin e saj të vonuar prej kohësh në aleancën ushtarake të NATO-s brenda javësh, tha të mërkurën ministri i jashtëm suedez.

Suedia dhe Finlanda kërkuan të anëtarësohen në NATO vitin e kaluar pas pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia. Por presidenti turk Tajip Erdogan, vendi i të cilit është anëtar i NATO-s, ngriti kundërshtime mbi atë që ai tha se ishte mbrojtja e dy vendeve ndaj grupeve që Ankaraja i konsideron terroriste.

Turqia miratoi ofertën e anëtarësimit të Finlandës në prill, por e ka mbajtur Suedinë në pritje.

"Kam pasur një bisedë dypalëshe me kolegun tim, ministrin e jashtëm (turk) ... ku ai më tha se priste që ratifikimi të bëhej brenda javësh", u tha gazetarëve Ministri i Jashtëm suedez Tobias Billstrom përpara ditës së dytë të takimit të NATO-s. ministrat e jashtëm.

Nuk pati asnjë konfirmim apo koment të menjëhershëm nga Turqia. Turqia ka kërkuar që Suedia të ndërmarrë më shumë hapa për të frenuar anëtarët lokalë të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), e cila konsiderohet një grup terrorist nga Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara, raporton Reuters.

Si përgjigje, Stokholmi prezantoi një projekt-ligj kundër terrorizmit që e bën të paligjshëm anëtarësimin në një organizatë terroriste, duke hequr gjithashtu kufizimet e eksportit të armëve në Turqi. Ajo thotë se ka mbështetur pjesën e saj të një marrëveshjeje të nënshkruar vitin e kaluar.

Disa prej vendeve të anëtarësuar në NATO kishin shpresuar se ratifikimi i Suedisë do të kishte përfunduar deri tani, në kohë që një ceremoni pranimi të zhvillohej në margjinat e takimit të Brukselit.

"Ministri i Jashtëm turk (Hakan Fidan) nuk paraqiti një datë, por tha 'brenda javësh'. Ai priste që ratifikimi i protokollit të NATO-s të Suedisë të bëhej brenda javësh. Kështu më tha dje", tha Billstrom.

Vërejtjet e tij u bënë jehonë komenteve të një zyrtari të lartë të Departamentit të Shtetit të SHBA.

“Do të them se përmbledhja e takimit ishte se do të bëhet para fundit të vitit”, tha zyrtari, duke folur të martën në kushte anonimiteti.

Anëtarësimi i Suedisë në NATO është gjithashtu në pritje të ratifikimit nga Hungaria.

"(Kryeministri) Viktor Orban ka thënë vazhdimisht se Hungaria nuk do të jetë e fundit që ratifikon anëtarësimin e Suedisë. Kjo do të thotë se është më shumë në duart e Ankarasë sesa ndoshta të Budapestit. Ne presim tym të bardhë nga Budapesti në momentin që ka tym të bardhë nga Ankaraja", tha Billstrom, duke shtuar se ministri i Jashtëm hungarez Peter Szijjarto e konfirmoi përsëri këtë kur ata biseduan të martën.

S.S/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Në Shqipëri do të prodhohen municione për Ukrainën, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Vetingu largon përfundimisht nga sistemi i drejtësisë gjyqtaren Zeqine Sollaku, bashkëshorten e ish kryeprokurorit Sollaku

Vetingu largon përfundimisht nga sistemi i drejtësisë gjyqtaren Zeqine Sollaku, bashkëshorten e ish kryeprokurorit Sollaku