Ministrja e Shtetit: Çdo javë kemi 1 mln sulme kibernetike, i rezistojmë! Tabaku: Siguria kombëtare u cënua! Kreu i DSIK: S'janë prekur informacionet e klasifikuara

Diskutimi i projektligjit për “Informacionin e Klasifikuar”, riktheu debatet për sigurinë kibernetike në vend, pas shënjestrimit nga Republika Islamike e Iranit.

Ministrja e Shtetit për Parlamentin Elisa Spiropali, pranoi se sulmet kibernetike vijojnë, por ata përballohen nga sistemet tona.

“Në javë 1 milionë sulme ndaj sistemit digjital, të cilat kthehen mbrapsht, po ju them që ky nuk ishte sulm i disa fëmijëve në bodrum, por nga republika islamike e Iranit, Shqipëeria ka reaguar shumë shpejt për tu rimëkëmbur, për 12 ditë”- u shpreh Spiropali.

Përplasje pati me kryetaren demokrate të Komisionit të Integrimit Europian, Jorida Tabakun, e cila e kritikoi qeverinë se ka shpenzuar shumë para për një sistem digjital që doli zbuluar para sulmeve. 

‘Problem është që ju digjitalizimin e konsideroni si tendera rrugësh. E marrin kompani të mëdha që e nënkontraktojnë dhe pastaj bëhet shto ujë e shto miell dhe pastaj bëhen si koncesionet e rrugëve.’- tha Tabaku.

‘Shpenzojmë 34 herë më pak se Estonia për mbrojtjen digjitale, një vend sa gjysma e Shqipërisë  shpenzon në vit aq sa kemi shpenzuar ne në 9 vite. Për të mos folur për BE, 127 miliardë euro për sigurinë.’- iu përgjigj Spiropali.

Ndërsa kreu i DSIK, Dorian Tola tha se pavarësisht rrjedhjes së të dhënave sensitive, informacionet e klasifikuara nuk janë prekur.

‘Nuk janë pjesë e sistemeve të klasifikuara. Infrastruktura që trajton informacionet e klasifikuara nuk është prekur. Të dhënat e tjeraqë dalin, janë të dhëna sensitive, por jo të dhëna të klasifikuara.’- u shpreh Tola.

Komisioni për Integrimin Europian kaloi vetëm me votat e socialistëve projektligjin për Infromacionin e Klasifikuar, që parashikon për herë të parë deklasifikimin e pjesshëm, ndërsa PD e kushtëzoi votën pro në parlament me marrjen parasysh të amendamenteve të saj për deklasifikimin e plotë të dosjeve të ish sigurimit të shtetit.

‘Duhen deklasifikuar edhe dokumentet e financimit të PD me Rubla ruse.’- u shpreh Balla.

M.Q./B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria mbetet me një Gjykatë Apeli në Tiranë, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

LIVE -/ Arlind Gjokutaj në pranga për shpërdorim detyre te ‘Financat’, Ibrahimaj: Ja kemi lënë drejtësisë

LIVE -/ Arlind Gjokutaj në pranga për shpërdorim detyre te ‘Financat’, Ibrahimaj: Ja kemi lënë drejtësisë