Minuta Zero, ish futbollisti Edmond Dosti: Me pak fat, marrim rezultat pozitiv! Shpresoj të luajë Laçi apo Gjasula, nga Broja presim më shumë

 

Në ‘Minuta Zero’, ish futbollisti Edmond Dosti foli në lidhje Skype ku tregoi eksperiencën e tij në Dortmund ku pa nga afër kuqezinjtë në ndeshjen hapëse të Europianit ndaj Italisë.

'Ajo shprehja ;O sa mirë me qenë shqiptar; këtë rradhë ka qenë shumë kuptmiplotë dhe na ka bërë krenar në të gjithë Europën. Më kanë dalë lot në sy kur pashë Dortmundin plot me shqiptar duke dëshmuar se ne shqiptarët e meritojmë Europën dhe për këtë jemi shumë krenar. Dhe kur jam kthyer në Austri kam pasur komplimentet më të mëdhaja që na janë bërë për tifozerinë, për tifozët e Shqipërisë. Thanë e keni arritur Europën me kohë.'

Më tej si shprehu vlerësimin e tij për kundërshtarin e nesërm, teksa për të ‘La Roja’ janë pretendi kryesor për fitimin e Euro 2024.

'Spanja është pretendi kryesor për fitimin e titullit. Pavarasisht 11-shes së dytë, Spanja është gjithmonë Spanjë. Dihet forca që kanë. Duhet të harrojmë që do futen dhe për të bërë cirk. Ata do futen për ta fituar ndeshjen. Po u nisëm me këtë mentalitet do e humbin pa filluar. Një problem kam me mesfushën. Duhet trajneri, Bajrami dhe Asllani janë lojtarët që nuk besoj se do përballojnë mesfushën. Nuk e kemi atë rang të Spanjë kur mund të sulmojnë dhe mbrohemi.'

Dosti shpreson që në fushë nesër të jetë Laçi apo Gjasula, ndërsa në sulm Broja mbetet për të personi që duhet të tregoj më shumë pasi është një sulmues Premier League.

'Do kisha qejf, këta të dy Laçi ose Gjasula, janë një nga këto të dy duhet të ishin. Gjasula e njeh mirë pozicionin e mbrojtjes. Dhamë atë që duhet të jepnim, që Shqipëria nuk është me ajo që ka qenë. Çunat duhet të hyjnë të shijojnë edhe këto 90 minuta. Me pak fat mund të arrijmë një rezultat pozitiv.

Them më shumë jam tek barazimi. Ishalla Broja në formën e tij më të mirë. Presim më shumë nga ai dhe nesër të japi më të mirën e vet dhe të shfaqi atë që Broja ka.'


Lajmi kryesor:

'Minuta Zero'/ Gjyrezi: Do doja Ismajlin nga minuta e parë! Karriqi: Shqipëria fiton ndaj Spanjës


G.K/E.H/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në bregdetin shqiptar, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

'Kush e fiton Europianin?' Ja si u votua tek sondazhi i Shqiptarja.com

'Kush e fiton Europianin?' Ja si u votua tek sondazhi i Shqiptarja.com