Mirditë/ Arritja e kuotave maksimale të nivelit të ujit, njoftohet hapja e digave të rezervuarit “Ura e Fanit”, do ketë alarme akustike për banorët

Mirditë/ Arritja e kuotave maksimale të nivelit të ujit, njoftohet hapja e digave të rezervuarit “Ura e Fanit”, do ketë alarme akustike për banorët

Pamje nga përmbytjet në Lezhë

1669111102_finalprojekt.00140120.Still003.jpg

Si pasojë e motit të keq, do të hapen digat e rezervuarit “Ura e Fanit” në Mirditë.  Në njoftimin e bërë nga “AYEN AS ENERGJI”, për shkak të arritjes së kuotës maksimale të nivelit të ujit, shkarkimet e ujit mund të ndikojnë në pjesën e shtratit të lumin ‘Fan i Madh’.

Më tej bëhet me dije se 30 minuta para lëshimit të ujit do të kishte një alarm akustik që do të përsëritet në mënyrë periodike sa herë që të ketë lëshime të tilla të ujit.

“Për shkak të arritjes së kuotës maksimale të nivelit të ujit, sot me datë 23.11.2022, duke filluar nga ora 16:00 do të hapen Portat e Rezevuarit të Digës "Ura e Fanit" me vendndodhje pranë fshatit Qafmollë, Mirditë.

Shkarkimet e mundshme të ujit nga Rezervuari i Digës "Ura e Fanit" do të ndikojnë tek pjesa e shtratit të lumit Fan i Madh, nga zona poshtë Digës afër fshatit Qafmollë, deri poshtë fshatit Fang Rubik, aty ku lumi Fan bashkohet me lumin Mat.

Nga shoqëria "AYEN AS ENERGY" do të lëshohet edhe një alarm akustik 30 minuta përpara lëshimit të ujit, i cili do të përsëritet vazhdimisht në mënyrë periodike përgjatë gjithë kohës së lëshimit të ujit.

Kërkojmë nga ana juaj si qytetarë,  bashkëpunim dhe mirëkuptim duke u treguar të kujdesshëm dhe vigjilentë”-thuhet në njoftim.


Lajmi kryesor:

Moti i keq/ Banorët e Torovicës apel për ndihmë: 120 familje të izoluara, kalojmë nga mali! Report Tv në Kuç të Shkodrës, banori: Dëmet në bujqësi të paimagjinueshme


B.V/B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria skualifikohet nga Euro 2024, a ju pëlqeu loja e Kombëtares×

Lajmi i fundit

Kombëtarja/ Epilogu i një Europiani! Kush luajti më shumë dhe cili më pak, ja lojtarët me asnjë minutë në Euro 2024 te Shqipëria

Kombëtarja/ Epilogu i një Europiani! Kush luajti më shumë dhe cili më pak, ja lojtarët me asnjë minutë në Euro 2024 te Shqipëria