'Mjalti i bletëve të Ujmishtit' reportazhi në Veri-Jug në Report Tv

Ujmishti është një zonë me bjeshkë magjike, 600 deri 1000 metra mbi nivelin e detit dhe emisioni ‘Veri Jug’ ka qëndruar pikërisht në fshatin Malqene, në një takim me bletërritësin më të njohur në trevat e Kukësit, Ilir Gjanën, njeriun që ka në pronësi 3 parqe bletësh: dy në Ujmisht dhe një në Prizren të Kosovës.  Ne gjithë Ujmishtin janë mbi 1000 koshere bletësh.

Sekretet e punës së një bletërritësi dhe dallimi i mjaltit të bletëve të malit nga ai i bletëve të fushës. Ilir Gjana, bletërritës në fshatin Malqene, rrëfen historinë e bashkëjetesës së tij me bletët qysh në moshën 7 vjeç. Sipas tij, mbajtja e bletëve në bjeshkët e Ujmishtit është një traditë e vjetër qindravjeçare.

Bletët që kullosin në lartësinë nga 400 deri 800 metra mbi nivelin e detit, sjellin mjaltë më të mirë se ai i fushave, ku ndotja mjedisore është një kërcënim për jetët dhe cilësinë e mjaltit - thotë bletërritësi më i mirë në Qarkun e Kukësit Ilir Gjana.

M.Q./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Zyrtare/ Armando Sadiku ndryshon skuadrën e 15-të në karrierë

Zyrtare/ Armando Sadiku ndryshon skuadrën e 15-të në karrierë