Mjekja nga gjermania/ Dollenberg për Report Tv: Teprohet me ilaçet anti-COVID në Shqipëri, sjell pasoja në të ardhmen

Mjekja shqiptare në Gjermani, Aurora Meta Dollenerg, gjatë një lidhje live për Report Tv tha se ilaccet anti COVID, si antibiotikët, anti-viralët dhe oksigjeni ju jepen në mënyrë të tepruar pacientëve në Shqipëri.  Antibiotikët, anti-viralët si dhe oksigjeni ju jepen në mënyrë të tepruar pacientëve në Shqipëri sipas mjekes shqiptare në Gjermani, Aurora Meta Dollenerg. Ajo tha se teprimi i ilaçeve tani, do të sjellë pasoja të rënda në të ardhmen tek qytetarët.

“Si mjeke që shoh raste shumë të rënda duhet ta kemi në fokus mbylljen. Duke qenë se ka një koordinim të neglizhuar nga sistemi shëndetësor në Shqipëri, vumë re disa gabime në mënyrën e tepruar të ilaçeve që ju jepet pacientëve. Çdo gjë duhet të jepet në masën e duhur dhe kohën e kaluar. Jo në mënyrë të gjeneralizuar. Antibiotikët janë dhënë vend e pa vend. Është gabim nga ana mjekësore. Edhe anti-viralët që janë të shtrenjtë janë propaganduar që të shiten, gjë që nuk është e vërtetë. Edhe oksigjeni është dhënë gabim, duke e rënduar mushkërinë. Nuk është se është gjithçka gabim, por është dhënë në mënyrë të tepruar. Ne në vendet evropiane e kemi të qartë që të jepet një litër oksigjen, ose dy, nëse rastet janë të rënda. Pasojat do të ndjehen muaj më vonë. Kur të kenë nevojë për anti-biotik ato nuk do të veprojnë. Janë shitur dhe ilaçe që për mendimin tim janë shumë të shtrenjta”, tha mjekja Aurora Meta Dollenerg. 

Këtë të mërkurë Gjermania hyri në karantinë të plotë për 4 javë. Vendimi për shtrëngimin e masave, tha Dollenerg erdhi për shkak të ezaurimit të kapaciteteve shëndetësore në spitale.

“Duke filluar nga dita e sotme deri më 10 janar, Gjermania hyn në mbyllje të plotë. Më të rëndë se ai që kemi pasur në prill. Masat e izolimit nënkuptojnë se lëvizja e qytetarëve do të kontrollohet. Nuk do të lejohet që në periudhën e festave të bashkohen më shumë se dy familje. Që nga restorantet, ambientet publike, kinematë apo mbledhjet e njerëzve etj janë të ndaluara. Vetëm supermarketet do të jenë të hapura. Më tepër ezaurimi i resurseve në spitale e detyroi Gjermaninë të vendoste mbylljen. Kemi pasur rritje të numrit të infektuarve, pavarësisht se kanë qëndruar stabile shifrat. Për të evituar rritjen, u vendos karantina”, tregoi Dollenerg.

K.T./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të rikthehen studentët në auditore dhe t'i jepet fund mësimit online?

Komento

Komente

 • dibran: 16/12/2020 17:35

  Po ti nga e din se po jepen ilace te semureve ne Shqiperi me shumeice??? Kush ta FUTI ne mendere kete informacion????? Ku e din ti se ne Spitalet shqiptare jepen ne menyre te tepruar????? Cfare din ti per PROFESORET SHQIPTARE qe punojne nate dite prane pacienteve te semure, se ata nuk dine gje????? Ata jane vete mencuria dhe dituria e mjekesise shqiptare ! Ata punojne sipas protokolleve nderkombetare dhe jo sipas MENDERES TENDE!!!!! Ik, rri nen ate mbiemer qe ke marre dhe mos derdellit sikur ti je vete e ditura!!!! BOOOOOOOLLLLLLLLLLL or sharabajke qe hidhni vrer mbi HERONJTE BLUZEBARDHE te spitaleve SHQIPTARE!!!!! Ata , HERONJTE TANE, e dine shume mire se si te mjekojne, si te sherojne , si te japin kurrajo, si te qendrojne tek koka , si te ledhtojne fytyren e floket , si qajne kur humbin ndonje qe nuk ia del me semundjen, si punojne nen stres dhe asnjehere nuk qahen!!!!!! MOS NA I PREK HERONJE TANE,ti Dollenerg!!!!! LARGprej tyre sepse ti mundohesh ti ndotesh, por ata jane te BARDHE E TE PASTER SI BORA E MALEVE!!!!! IK dhe mos e nxirr me ate koke qe te flase dhe te tregoje mjekimin qe bejne HERONJTE TANE, sic thote DOKTOR KALO-MANTELBARDHET e SUPERSAKRIFICAVE!!!!! Larg duar prej tyre, Dollenberg !!!!! Atyre HERONJE TANE ti nuk ju afrohesh as deri tek thembra e kepuces!!!!!! ....LARG PREJ TURE, DOLLENBERGET e te gjithe botes!!!! LAAAAAAAARRRRRRRRRGGGGGG !!!!!!

  Përgjigju
 • Shaban: 16/12/2020 17:21

  Mos jep mend nga gjermania po eja ketu dhe ndihmo njerezit. Pordhat sna ndihmojne.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

“Edhe ne kemi zemër”, hajdutët i kthejnë makinën e vjedhur të moshuarës së sëmurë