Moment historik, Britania dhuron cigare elektronike për të ndihmuar lënien e duhanit

Cigare elektronike

Çdo duhanpirës që shtrohet në urgjencë, për cilëndo arsye, përfiton falas një cigare elektronike së bashku me lëngun e mjaftueshëm për një javë.

Shoqata e Industrisë së Cigareve Elektronike në Mbretërinë e Bashkuar (UKVIA), ka paralajmëruar vendimin nga NHS (Shërbimi Kombëtar Britanik i Shëndetit) për të siguruar cigare elektronike për duhanpirësit që marrin pjesë në departamentet e A&E si një "moment historik".

Si pjesë e një studimi që drejtohet nga University of East Anglia, për herë të parë ndonjëherë, nga kjo vjeshtë NHS do të sigurojë pajisje avullimi dhe lëngje elektronike për duhanpirësit që vijnë në departamentet e urgjencës të pesë spitaleve në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar për t'i ndihmuar ata të lënë cigaret.

Për vite, UKVIA ka bërë fushatë që cigaret elektronike të njihen si metoda më e mirë dhe më efektive për uljen e duhanpirësve, me organizatat e mbrojtjes së shëndetit, duke përfshirë Shëndetin Publik Angli dhe Cancer Research UK të gjitha në mbështetje të cigareve elektronike për të ndihmuar lënien.

Muajin e kaluar Cancer Research UK përsëriti mbështetjen e saj për pajisjet vaping si një trajtim për të ndihmuar duhanpirësit të lënë duhanin, ndërsa Shëndeti Publik ka deklaruar vazhdimisht se cigaret elektronike janë shumë më pak të dëmshme sesa pirja e duhanit.

Prova, e cila po financohet nga Instituti Kombëtar për Kërkime Shëndetësore, vjen pasi të dhënat tronditëse të reja të publikuara nga Mintel treguan se 39% e duhanpirësve të moshës 18-34 vjeç thanë se tani pinë duhan rregullisht për shkak të stresit nga Covid-19. Ajo gjithashtu zbuloi se 10% e ish-duhanpirësve kishin rifilluar zakonin e tyre që nga fillimi i pandemisë. Përveç kësaj, sipas ekspertëve Departamentet e Emergjencave shohin mbi 24 milion njerëz çdo vit, nga të cilët rreth një e katërta janë duhanpirës aktualë.

"Ky është një moment jashtëzakonisht i rëndësishëm në historinë e avullimit dhe reduktimit të dëmit", tha John Dunne, Drejtori i Përgjithshëm i UKVIA.

Dunne gjithashtu përsëriti thirrjen për Qeverinë në prag të këtij gjyqi për t'i dhënë cigareve elektronike më shumë mundësi për të promovuar veten si një alternativë e reduktimit të dëmit të duhanpirjes për të rishikuar legjislacionin mbi produktet e lidhura me duhanin në maj.

E në fakt, në të gjithë botën ka zëra ekspertësh të cilët kërkojnë mbështetjen e alternativave pa tym nga legjislacioni. Ndër to janë edhe alternativat me ngrohje, të cilat nuk e djegin, por e ngrohin duhanin duke shmangur në këtë mënyrë çlirimin e mijëra kimikateve që gjeneron djegia e cigares. Alternativa me ngrohje e Philip Morris International, IQOS, është e autorizuar nga Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave si produkt me risk të modifikuar, duke i hapur kështu rrugën reduktimit të dëmit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të hetohen gjyqtarët e prokurorët e larguar nga Vettingu?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Euro 2020/ Historia nuk prodhon gola, Anglia dhe Skocia ndahen në 'paqe'! 'Tre Luanët' humbasin vendin e parë