Monopolizuan tregun për maskat dhe dezifektantët, Autoriteti i Konkurrencës gjobit 24 depo farmaceutike

Foto ilustruese

Autoriteti i Konkurrencës ka nisur hetim të thelluar për 24 depo farmaceutike për maskat, dezifektantët e alkoolin.

Kjo për shkak se në bashkëpunim me njëra-tjetrën kanë rritur çmimet e këtyre produkteve të domosdoshme në kohë pandemie, duke monopolizuar  tregun. 10 prej tyre janë gjobitur me nga 1 mln lekë dhe 14 të tjera me nga 2 mln lekë.

Nëse do të vijojnë shkeljet, do të gjobiten sa 10% e xhiros vjetore.


Lajmi kryesor:

Pas vëzhgimit të Report Tv/Autoriteti i Konkurrencës: 'Megapharma' u përpoq të nxirrte farmacitë e tjera nga tregu, shpërnda vaksinën e gripit kudo, jo vetëm tek ‘Orange’


B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se partitë politike do ta respektojnë kuotën gjinore, 30% gra në listat fituese të kandidatëve për deputetë?×

Lajmi i fundit

John

Ankohet Vuçiç: Kemi zgjedhur Kinën për vaksinën, BE na ka braktisur