Moska korrigjon numrin e viktimave nga COVID-19 të muajit prill, dyfishohen vdekjet

Autoritetet e Moskës kanë dyfishuar numrin zyrtar të vdekjeve nga Covid-19 në kryeqytetin rus për muajin Prill.

Departamenti i shëndetit të qytetit tani thotë se 1,561 njerëz vdiqën nga epidemia dhe jo 639 siç u njoftua fillimisht.

Departamenti theksoi se raporti i ri përfshinte madje edhe rastet më të “diskutueshme” të humbjes së jetëve.

Gazetarët në Moskë kishin thënë se numrat zyrtarë ishin shumë të ulët, por ishin akuzuar për lajme të rreme dhe shtrembërim faktesh.

Rusia aktualisht ka gati 380,000 raste të konfirmuara me koronavirus, numri i tretë më i lartë në botë pas SHBA dhe Brazilit. Përkundër kësaj, numri zyrtar i vdekjeve zyrtare të Rusisë është vetëm 4,142.

Qeveria thotë se programi i testimit masiv të vendit është përgjegjës për shkallën e ulët të vdekshmërisë, por shumë besojnë se shifrat janë në të vërtetë shumë më të larta. 


Lajmi kryesor:

Covid, në Itali regjistrohen 87 viktima dhe 2240 të shëruar...Rastet pozitive në botë në pragun e 6 milionë


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Nëse do t’ju jepej mundësia të jetonit në një vend tjetër, a do të largoheshit nga Shqipëria?×

Lajmi i fundit

John

6 gatimet që mund t’i konsumoni natën pa fituar peshë (FOTO)