Moska ka shpenzuar 82 miliardë dollarë për luftën në Ukrainë

Moska ka shpenzuar 82 miliardë dollarë për luftën në Ukrainë

Rusia ka shpenzuar 82 miliardë dollarë, e barabartë me një të katërtën e buxhetit të saj vjetor, për luftën në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit më 24 shkurt, sipas vlerësimit të Forbes.

Media amerikane shkruan se Moska deri më tani ka shpenzuar më shumë prej 5.5 miliardë dollarë vetëm për furnizime me artileri dhe kostot e luftës për Rusinë akoma po rriten, ndërsa burimet e saj po mbarojnë teksa përmend dhe marrëveshjen me Iranin për furnizimin e armëve dhe një marrëveshje të mundshme me Korenë e Veriut.

Vitin e ardhshëm, "fatura e luftës" mund të bëhet shumë e lartë, besojnë ekspertët e Forbes.


Lajmi kryesor:

Lufta ne Ukrainë/ Putin u drejtohet nënave të ushtarëve: Mos i besoni internetit dhe TV! Në Kiev, 50% e shtëpive janë pa energji elektrike


S.C/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Primaret e Berishës nxorën kandidatët më të mirë për 14 majin?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto