Moska në OKB: 'IAEA' duhet të shkojë sa më shpejt në centralin bërthamor në Zaporizhia! Ukrainasit të ndalin sulmet! Ka rrezik serioz

Moska në OKB: 'IAEA' duhet të shkojë sa më shpejt në centralin bërthamor në Zaporizhia! Ukrainasit të ndalin sulmet! Ka rrezik serioz

Përfaqësuesi i Përhershëm i Rusisë në OKB, Vasily Nebenzya ka kërkuar që Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA) të shkojë në centralin bërthamor në Zaporzhia sa më shpejtë, për shkak se ka rrezik serioz nga bombardimet rreth zonës ku ndodhet centrali dhe ka akuzuar ukrainasit se janë ata që po kryejnë sulmet.

"Një mision i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA) duhet të shkojë në termocentralin bërthamor në Zaporizhia sa më shpejt të jetë e mundur, por që kjo të ndodhë, ukrainasit duhet të ndalojnë menjëherë goditjen e objektit" tha ai gjatë takimit të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara kushtuar aktiviteteve ushtarake që përfshijnë uzinën.

 


Lajmi kryesor:

Luftime të ashpra në periferi të Donjeck-ut ! G7 thirrje Rusisë: Dorëzo centralin bërthamor


S.C/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shtyn zbatimin e fashës 800 kWh për çmimin e energjisë, mendoni se është zgjidhja e duhur?×

Lajmi i fundit

Akademia e Shkencave risjell për herë të dytë në Shqipëri një nga konferencat më mëdha të shkencës

Akademia e Shkencave risjell për herë të dytë në Shqipëri një nga konferencat më mëdha të shkencës