Moti i keq/ Kreu i Emergjencave Civile në Fier: Dëme në shumë shtëpi, grupet e punës në terren! 150 ha tokë bujqësore nën ujë

 

Drejtori i Emergjencave Civile në Fier, Maksim Zaka, deklaroi se aktualisht janë 150 hektarë tokë bujqësore që janë nën ujë. Ai theksoi se ka edhe shtëpi të cilave iu është futur uji në oborr, ndërsa në disa prej tyre edhe në katin e parë. Sakaq, ai theksoi se janë ngritur disa grupe pune të cilat kanë dalë në terren për të bërë një bilanc të dëmeve të shkaktuara nga moti i keq.

"Aktualisht me porosi dhe urdhër të kryetarit të bashkisë ka dalë një urdhër i cili u krijuan komisionet për evidentimin në terren të dëmeve të mundshme. Komisionet janë në terren dhe mund të them sa janë dëmet e mundshme. Ka shumë shtëpi që është futur uji në oborr, por mund të jetë futur edhe në katin e parë, për atë jemi, që t'i evidentojmë me saktësi dhe t'ju vijmë në ndihmë banorëve. Tokat bujqësore që janë jashtë shtratit pothuajse po kullojnë, problem janë tokat bujqësore që janë në shtratin e lumit, aktualisht nën mbulesën e ujit, rreth 150 hektarë."-tha Zaka për Report Tv.


Lajmi kryesor:

Moti i keq/ Në Qarkun Korçë pa drita dhjetëra fshatra, 7 të tjerë të izoluar! Bie niveli i Vjosës, tokat bujqësore nën ujë, shtëpitë 'nën pushtetin' e baltës! Banorët: Duam ndihmë, jo lëmoshë (VIDEO)


/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ketë një Paketë të dytë të Rezistencës Sociale?×

Lajmi i fundit

John

Rishfaqet COVID në Berat, shefi i repartit infektiv: Nuk kanë munguar rastet edhe te fëmijët! Grumbullimet duhet të shmangen