Moti i keq/ Prefekti i Vlorës për Report Tv: Situata në lumin e Vjosës e qetë, janë marrë masa në rast se duhet të evakuohen banorët (VIDEO)

Prefekti i Vlorës, Flamur Mamaj tha situata në lumin e Vjosës paraqitet e qetë dhe nuk përbën aktualisht rrezik. Ai shton se janë marrë masa për evakuimin e banorëve në rast se do të jetë nevoja.  

"Situata është e qetë, shirat kanë treguar se situata mund të agravojë nëse shirat janë me intensitet të lartë. Në kuotat që jemi në Vjosë jemi në situatë të qetë. Është ende herët për të pasur lajmërime apo për të kryer evakuime. Ne në mbledhjen e shtabit kemi kontaktuar dhe kemi dhënë udhëzime të qarta që ka bërë IGJEUM, ne jemi në gatishmëri për situatat. Ne në Vlorë nuk kemi pasur rrugë të përmbytura, përveç në Bistricë për shkak të hapjes së portave, por është brenda 2-3 orëve është kthyer në normalitet. Janë identifikuar zonat ku duket bërë evakuimi i gjësë së gjallë, janë marrë masat për ta përballuar me sukses këtë situatë në rast përkeqësimi të situatës", tha prefekti.


Lajmi kryesor:

Reshje masive/ Fryhet Lana, zbarkon ushtria në Lezhë e Shkodër! Përmbytje edhe në Vlorë e Fushë-Krujë! Bllokohet lëvizja në disa rrugë! Nisin shkarkimet e ujit në hidrocentrale


B.K./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Shkodër/ Shpërthen bombula e gazit në një pallat, policia në vendngjarje

Shkodër/ Shpërthen bombula e gazit në një pallat, policia në vendngjarje