Marrëdheniet e tensionuara mes Armenisë dhe Azerbajxhanit/ Dy ish-republikat sovjetike do të takohen në Bruksel për negocime

Udhëheqësit e Azerbajxhanit dhe Armenisë kanë rënë dakord të takohen në Bruksel muajin e ardhshëm për të ulur tensionet mes përleshjeve të përsëritura kufitare, tha të premten Bashkimi Evropian.

Presidenti i Azerbajxhanit Ilham Aliyev dhe kryeministri armen Nikol Pashinian ranë dakord të takohen në Bruksel për të diskutuar situatën rajonale dhe mënyrat e tejkalimit të tensioneve.

Përparimi erdhi pasi Charles Michel, president i Këshillit Evropian, foli me dyshen përmes telefonit të premten në vazhdim të diskutimeve në fillim të kësaj jave mbi situatën në rajon dhe në kontekstin e përgatitjeve të Partneritetit Lindor.

Michel do të presë Aliyev dhe Pashinian për një takim në Bruksel në rajonin e Samitit të PZh-së që do të mbahet më 15 dhjetor, thuhet në deklaratë.

"Udhëheqësit armenë dhe azerbajxhanas kanë rënë gjithashtu dakord të krijojnë një linjë të drejtpërdrejtë komunikimi, në nivelin e ministrave përkatës të Mbrojtjes, për të shërbyer si një mekanizëm parandalimi i incidenteve," shtoi ai.

Dy ish-republikat sovjetike janë përfshirë në përleshje vdekjeprurëse kufitare kohët e fundit , me forcat armene që vranë shtatë ushtarë azerbajxhanas dhe plagosën 10 të tjerë në fillim të kësaj jave, gjë që u 'sheshua' falë ndërhyrjes së Rusisë për armëpushim. 

Ata kanë pasur marrëdhënie të tensionuara që nga viti 1991 kur Armenia pushtoi Nagorno-Karabakun, një territor i njohur ndërkombëtarisht si pjesë e Azerbajxhanit dhe shtatë rajone ngjitur.

Ata u përfshinë në një konflikt 44-ditor mbi rajonin vitin e kaluar nga shtatori deri më 10 nëntor, kur luftimet përfunduan me një marrëveshje të ndërmjetësuar nga Rusia.

Gjatë përballjes, Azerbajxhani arriti të çlirojë disa qytete dhe 300 vendbanime dhe fshatra që ishin të pushtuara ilegalisht nga Armenia për gati 30 vjet.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni vizitën e presidentit turk Erdogan në Shqipëri?×

Lajmi i fundit

John

Princi Charles i dëshpëruar që të takojë mbesën e tij që s’e ka parë nga afër kurrë, por Harry e refuzon...arsyeja?