Tjetër luftë? Armenia i kërkon ndihmë Rusisë: Kemi përplasje ushtarake me Azerbajxhanin, na mbroni

Konflikt i mëparshëm në Nagorno-Karabakh

Armenia i kërkoi Rusisë ditën e sotme që të ndihmojë në mbrojtjen e sovranitetit të saj territorial kundër Azerbajxhanit dhe tha se një përplasje e rëndë kufitare midis forcave azere dhe armene ishte duke u zhvilluar. Tensionet midis Jerevanit dhe Bakut mbeten të larta pas një lufte 44-ditore vitin e kaluar midis forcave etnike armene dhe ushtrisë azere, të mbështetur nga Turqia, që vrau të paktën 6,500 njerëz dhe përfundoi në një fitore vendimtare për Azerbajxhanin.

Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit foli për atë që tha se ishte një situatë e tensionuar në kufirin me Armeninë, ku tha se një operacion ushtarak ishte duke u zhvilluar për të zmbrapsur atë që i quajti "provokime" në shkallë të gjerë.

Armenia nënvizon se forcat armene po bombardonin pozicionet e ushtrisë azere me zjarr artilerie dhe mortajash dhe se ajo kishte shkatërruar disa pajisje ushtarake armene.

Ministria armene e mbrojtjes u citua nga agjencitë ruse të lajmeve të thoshte në një deklaratë se Azerbajxhani po përdorte artileri, armë të vogla dhe forca të blinduara në betejat e vazhdueshme.

TASS tha se katër ushtarë armenë ishin plagosur.

"Meqenëse Azerbajxhani ka sulmuar territorin sovran të Armenisë, ne po i kërkojmë Rusisë të mbrojë integritetin territorial të Armenisë bazuar në një marrëveshje ekzistuese të vitit 1987 (mbrojtje reciproke) midis vendeve tona," citoi agjencia e lajmeve Interfax Armen Grigoryan, sekretari i Këshillit të Sigurimit të Armenisë.

Rusia ka një bazë ushtarake në Armeni si dhe një forcë paqeruajtëse në enklavën e Nagorno-Karabakut ku u shpalos lufta e vitit të kaluar. Nuk pati asnjë përgjigje të menjëhershme nga Rusia ndaj thirrjes armene.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 04:30
Rusia ndërhyn në tensione për të marrë kontrollin/ Armenia shpall armëpushimin me Azerbajxhanin

Armenia njoftoi një armëpushim në kufirin me Azerbajxhanin, sipas ministrive të mbrojtjes të Rusisë dhe Armenisë të martën. Azerbajxhani dhe Armenia ndërmorën hapa për të stabilizuar situatën në kufijtë e tyre, thuhet në një deklaratë me shkrim të Ministrisë së Mbrojtjes ruse. Ai tha se përleshjet në Karakilise kanë pushuar dhe situata aktualisht është kthyer në normalitet dhe nën kontroll.

Presidenti rus Vladimir Putin diskutoi tensionin në kufirin Azerbajxhan-Armeni me kryeministrin armen, Nikol Pashinian. Putin dhe Pashinian ranë dakord të qëndrojnë në kontakt, tha Kremlini në një deklaratë me shkrim. Ndërkohë, ministri i Mbrojtjes Zakir Hasanov i tha homologut rus Sergei Shoigu se Azerbajxhani do të vazhdojë të ndalojë provokimet ushtarake nga Armenia, pasi Jerevani njoftoi se ka shpallur armëpushim pas kryerjes së sulmeve në zonat Lachin dhe Kalbajar.

Armenia ka sulmuar pozicionet e Azerbajxhanit për të pushtuar disa zona dhe i ka bombarduar ato. Dy ushtarë të Azerbajxhanit u plagosën në sulme dhe Azerbajxhani ka marrë peng ushtarët armenë që kryen sulmet. Armenia i kërkoi Rusisë të ndihmonte në mbrojtjen e saj kundër Azerbajxhanit, pas një përleshjeje kufitare në të cilën tha se 15 ushtarë të saj ishin vrarë, 12 u kapën dhe dy pozicione luftarake ishin humbur. Sipas Azerbajxhanit, punëtorët u qëlluan nga forcat armene dy ditë më parë teksa ndërtonin fortifikime kufitare.

Ndërkohë, shefi i BE-së, Charles Michel, u kërkoi udhëheqësve të Armenisë dhe Azerbajxhanit të thërrasin një "armëpushim të plotë" pas përshkallëzimit në kufi. Kombet e Bashkuara i kërkuan gjithashtu Armenisë dhe Azerbajxhanit të "ushtrojnë përmbajtje" pas përleshjeve kufitare.

Më herët, Armenia kishte raportuar se disa nga trupat e saj ishin vrarë dhe se kishte humbur kontrollin e dy pozicioneve ushtarake pranë kufirit me Azerbajxhanin. Azerbajxhani akuzoi Armeninë për provokimin e përleshjes duke sulmuar pozicionet dhe tha se dy nga ushtarët e tij u plagosën.

Marrëdhëniet midis ish-republikave sovjetike të Armenisë dhe Azerbajxhanit kanë qenë të tensionuara që nga viti 1991 kur ushtria armene pushtoi Nagorno-Karabakun, një territor i njohur ndërkombëtarisht si pjesë e Azerbajxhanit dhe shtatë rajone ngjitur.

Përleshjet e fundit në shkallë të gjerë shpërthyen në rajonin e Karabakut më 27 shtator 2020, kur ushtria armene nisi sulmet ndaj civilëve dhe forcave të Azerbajxhanit, duke shkelur disa marrëveshje humanitare të armëpushimit. Azerbajxhani më pas nisi një operacion kundërsulmues, të quajtur më vonë "Grushti i Hekurt", i cili çoi në konfliktin 44-ditor që përfundoi me çlirimin e tokave të Azerbajxhanit nga pushtimi gati tre dekadash i forcave armene. Gjatë konfliktit 44-ditor, Azerbajxhani çliroi disa qytete dhe afro 300 vendbanime dhe fshatra nga pushtimi armen gati tre dekadash. Luftimet përfunduan në nëntor kur të dyja palët ranë dakord të nënshkruanin një marrëveshje paqeje të ndërmjetësuar nga Rusia. Sipas kushteve të tij, Azerbajxhani mban disa zona që fitoi kontrollin gjatë konfliktit dhe Armenia do të tërheqë trupat prej tyre. Pothuajse 2,000 paqeruajtës rusë do të monitorojnë armëpushimin.

K.T./G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Grupimi Berishës koalicion me LSI për zgjedhjet e 6 marsit. Mendoni se ky vendim do u sjellë:×

Lajmi i fundit

John

Papa Françesku paralajmëron mbi rrezikun e ‘infodemisë’