Muaji i shenjtë i Ramazanit bën bashkë Izraelin dhe Palestinën, palët dakordësohen për të ulur tensionet

Muaji i shenjtë i Ramazanit bën bashkë Izraelin dhe Palestinën, palët dakordësohen për të ulur tensionet

Forcat speciale izraelite

Izraeli dhe palestinezët kanë rënë dakord për uljen e tensioneve dhe prandalimin e dhunës me që ka shkaktuar shumë viktima nga të dyja palët.

Delegacionet palestineze dhe izraelite u takuan në Jordani të dielën në një përpjekje për të ulur tensionet përpara muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit, i cili fillon më 22 mars. Në një deklaratë të përbashkët, Izraeli ra dakord të ndalojë miratimet e reja të vendbanimeve në Bregun Perëndimor të pushtuar për katër deri në gjashtë muaj.

Përfaqësuesit ranë dakord të punojnë drejt një paqeje të drejtë dhe të qëndrueshme dhe të takohen përsëri muajin e ardhshëm në Sharm el-Sheikh të Egjiptit.

Egjipti, Jordania dhe Shtetet e Bashkuara, delegatët e të cilëve gjithashtu iu bashkuan takimit, thanë se e konsiderojnë marrëveshjen progres pozitiv drejt riaktivizimit dhe thellimit të lidhjeve midis Izraelit dhe palestinezëve.

Jake Sullivan, këshilltari për sigurinë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, përshëndeti angazhimet e marra nga të dyja palët.

"Ne e kuptojmë se ky takim ishte një pikënisje dhe se ka shumë punë për të bërë gjatë javëve dhe muajve të ardhshëm për të ndërtuar një të qëndrueshme dhe të begatë. e ardhmja për izraelitët dhe palestinezët njësoj”- u shpreh ai.

Një zyrtar izraelit tha se palët do të formojnë një panel për të shqyrtuar rifillimin e koordinimit të sigurisë izraelito-palestineze. Dhjetëra njerëz janë vrarë si pasojë e tensioneve mes palestinezëve dhe izraelitëve prej kur këta të fundit u vendosën me vendbanime në Bregun Perëndimor, një territor që e kishin pushtuar së fundmi, 

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i zyrtares së Shëndetësisë, a po e lufton SPAK korrupsionin?×

Lajmi i fundit

E rëndë në Përmet, 24-vjeçari mbyt me plastmas nënën e tij! Babai: Në burg duhet të futet doktori, jo im bir!

E rëndë në Përmet, 24-vjeçari mbyt me plastmas nënën e tij! Babai: Në burg duhet të futet doktori, jo im bir!