Arrestimi i Lefter Allës penalizon invalidët në Bulqizë! Dy javë pa marrë pagesën në Bashki, s’ka kush të firmosë! Prefekti: Zgjat 2-3 ditë, s'do ngelë askush pa paguar

Prej dy javësh, paraplegjikët dhe tetraplegjikët në Bulqizë nuk kanë marrë pensionin e invaliditetit. Shkak është bërë mungesa e firmës së kryetarit të Bashkisë Bulqizë, Lefter Alla, i prangosur për abuzim me tendera.

Me këtë problem, po përballen sot afro 970 persona në të gjitha njësitë administrative. Vonesa e pensionit  ka vënë në vështirësi të madhe keta persona me nevoja te vecanta si dhe familjet e tyre. 
Gjithë ky shqetësim me shpërndarjen e pensioneve të paraplegjikëve dhe tetraplegjikëve, ka ardhur për shkak të mungesës së firmës së kryetarit të bashkisë.  Dy javë më parë, Gjykata e Posaçme vendosi arrest me burg për Lefter Allën, ish-kryetar i Bashkisë Bulqizë, akuzuar për shpërdorim detyre dhe shkelje të barazisë në tendera.

Me vendim të Këshillit të Ministrave, publikuar me 24 mars, u vendos zyrtarisht shkarkimi i Allës. Ndërsa Këshilli Bashkiak ende nuk ka marrë vendimin për nënkryetarin i cili do të komandohet për të ktyer detyrën e kryetarit deri në përfundim të mandatit.
Prefekti i Qarkut Dibër, Nexhbedin Shehu i konktaktuar me telefon tha se do ti kërkohet së shpejti Këshillit Bashkiak në Bulqizë, emërimi i ushtruesit të kryetarit, por pa dhënë një datë konkrete. 

'Përsa i përket problematikave që janë krijuar në Bashkinë Bulqizë, janë në rrugën e zgjidhjes. Këto dite këshilli bashkiak Bulqizë do te zgjedh nga radhët e veta një kryetar deri ne zgjedhjet e 14 majit, sipas përcaktimit ligjor. Për pagesat nënkryetari aktual ka depozituar firmën ne thesar dhe pret konfirmimin ne AKSHI për firmën elektronike. Procedua zgjat 2-3 ditë.  Askush nuk do të ngelet pa paguar.'- tha ai.

Lefter Alla është shkarkuar nga detyra nga kryeministri Edi Rama, për shkelje të rënda, pas arrestimit nga SPAK për abuzimet me tenderat publike, duke favorizuar kompanitë e të afërmve të tij.  

Bashkë me 12 persona të tjerë, 7 prej tyre zyrtarë të bashkisë, ranë në pranga për abuzim me një tender me vlerë rreth 3 milionë euro. Në pranga ka rënë edhe nënkryetarja e Bashkisë, Enkeleda Lleshi. Arrestimi i tyre është bërë pasi akuzohen se kanë favorizuar të afërmin e Lefter Allës, Aqif Koneshën, i cili ka kryer punimet e ujësjellësit të ri.  Më 18 mars, GJKKO caktoi masën e sigurisë ‘arrest me burg’ për kryebashkiakun e Bulqizës, dhe zyrtarët e tjerë të arrestuar. Gjatë dëshmisë së tij, Alla i konsideroi akuzat si sulme politike ndaj tij.

G.MO/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Këshilli Bashkiak miraton projektin e ri “Ecole 24”: Kurse falas në teknologji për të rinjtë

Këshilli Bashkiak miraton projektin e ri “Ecole 24”: Kurse falas në teknologji për të rinjtë