Mungesa e ushqimit në Korenë e Veriut, ekspertët: Mund të ketë pasoja vdekjeprurëse! Vendi ndodhet në situatën më të keqe

Mungesa e ushqimit në Korenë e Veriut, ekspertët: Mund të ketë pasoja vdekjeprurëse! Vendi ndodhet në situatën më të keqe

Kim Jong un në kongresin e partisë

Shqetësimet për mungesat e vazhdueshme të ushqimit në Korenë e Veriut po rriten, me burime të shumta që zbulojnë se për shkak të urisë janë shtuar mundësitë për humbje jete.

Disa ekspertë thonë se vendi ndodhet në situatën e tij më të keqe që nga zia e bukës e viteve 1990 e njohur si "Marshi i mundimshëm" që shkaktoi urinë masive dhe vrau qindra mijëra njerëz, ose rreth 3-5% e asaj që ishte atëherë një popullsi prej 20 milionë banorësh.

Të dhënat e tregtisë, imazhet satelitore dhe vlerësimet nga Kombet e Bashkuara dhe autoritetet e Koresë së Jugut tregojnë se furnizimi me ushqim tani është nën sasinë e nevojshme për të përmbushur nevojat minimale njerëzore, sipas Lucas Rengifo-Keller, një analist kërkimor në Institutin Peterson për Ekonominë Ndërkombëtare.

“Edhe nëse ushqimi do të shpërndahej në mënyrë të barabartë diçka që është e paimagjinueshme në Korenë e Veriut ku elita dhe ushtria kanë përparësi, sërish do të ketë vdekje për shkak të urisë”-u shpreh eksperti.

Zyrtarët e Koresë së Jugut pajtohen me këtë vlerësim, me Seulin që njoftoi së fundmi se beson se vdekjet nga uria po ndodhin në disa zona të vendit. Megjithëse provat e forta për të mbështetur këto pretendime mungojnë për të izolimit të vendit.

Edhe para pandemisë Covid, gati gjysma e popullsisë së Koresë së Veriut ishte e kequshqyer, sipas Organizatës së OKB-së për Ushqimin dhe Bujqësinë.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet Kurti të largojë kryetarët shqiptarë nga zyrat në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Tregtarët shkelin ligjin për qeset njëpërdorimshe! Shitësit s’i ‘tremb’ gjoba, 500 mijë-1.5 mln lekë deri në heqje license

Tregtarët shkelin ligjin për qeset njëpërdorimshe! Shitësit s’i ‘tremb’ gjoba, 500 mijë-1.5 mln lekë deri në heqje license