Muzetë në Britaninë e Madhe dhe Itali i bashkohen ‘luftës’ me COVID-19, shndërrohen në qendra vaksinimi masiv

Foto e një qytetari duke u vaksinuar

Në një kohë kaq të vështirë që po përjetojmë, solidariteti dhe dashuria janë “armët” tonë më të forta në luftën me COVID-19.

Në kuadër të zgjerimit të fushatës së vaksinimit Britania e Madhe dhe Italia, kanë shndërruar muzetë e artit dhe kulturës në qendra të vaksinimit masiv.

Në kryeqytetin britanik, muzeu i Shkencës, Dudley's Black Country Living dhe disa muze të tjera tashmë kanë vaksinuar qytetarët e parë.

E njëjta procedurë po zhvillohet edhe në Itali nga veriu ne jug duke shfrytëzuar çdo hapësirë për të zgjeruar fushatën e vaksinimit.  

Rajoni i Napolit është një ndër më të “ndërgjegjësuarit” për këtë nisëm pasi shumë nga muzetë, tashmë janë qendra vaksinimi.

“Muzetë e para në botë kanë qenë spitale. Tani dëshirojmë t'i kthejmë në favorin tonë duke i bërë të disponoheshe për planin kombëtar të vaksinimit.”, tha drejtori i një muzeu.

Përveç muzeve, në Itali, teatret e shfaqjeve të modës së Armani, Prada dhe Gucci, janë shndërruar gjithashtu në qendra vaksinimi me qëllim për të ndihmuar sado pak presionin mbi sistemit shëndetësor.

J.GJ./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Frika nga varianti Delta, a është momenti i vaksinimit me detyrim për kategori të caktuara të popullatës ?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Faktet/Lufta e PD-së dhe e gjyqtarëve KÇK për sabotimin e ligjit të Vetingut, roli i Berishës, Gaz Bardhit dhe oferta e Bashës për pazar, vija e kuqe nga SHBA-BE