Muzeu i të Drejtave Civile në SHBA nderon ish -Zonjën e Parë Michelle Obama me çmimin civil

Muzeu i të Drejtave Civile në SHBA nderon ish -Zonjën e Parë Michelle Obama me çmimin civil

Ish presidenti Barack Obama dhe ish zonja e pare Michelle Obama

Ish- Zonja e Parë Michelle Obama është nderuar nga Muzeu i të Drejtave Civile në SHBA.

Muzeu Kombëtar i të Drejtave Civile në Memphis, Tennessee njoftoi se Obama kishte marrë të ashtuquajturin Çmimin e Lirisë për "kontributet e saj të rëndësishme në të drejtat civile dhe të njeriut". Obama ishte në krah të bashkëshortit të saj dhe Presidentit amerikan Barack Obama, i cili shërbeu midis 2008 dhe 2017.

 Lëvizja protestuese ‘Fushata e të varfërve’ e iniciuar nga Michelle Obama u nderua gjithashtu në ngjarjen gala të enjten në mbrëmje.

Muzeu Kombëtar i të Drejtave Civile, i hapur 30 vjet më parë, është ndërtuar rreth ballkonit të ish -Motel Lorraine në Memphis, ku aktivisti për të drejtat civile Martin Luther King u vra në 1968. Fituesit e Çmimit të Lirisë së kaluar përfshijnë Oprah Winfrey, Stevie Wonder, Harry Belafonte dhe Nelson Mandela.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet Kurti të largojë kryetarët shqiptarë nga zyrat në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Situata në veri, kryeministri i Kroacisë: Serbia të kërkojë falje për agresionin e Millosheviçit, të ketë njohje reciproke dhe normalizim

Situata në veri, kryeministri i Kroacisë: Serbia të kërkojë falje për agresionin e Millosheviçit, të ketë njohje reciproke dhe normalizim