NATO paralajmëron: Arsenalet perëndimore po zbrazen

 

NATO ka paralajmëruar zbrazjen e arsenaleve të vendeve perëndimore për shkak të luftës në Ukrainë, shkruan New York Times.

Kur Bashkimi Sovjetik u shemb, kombet evropiane zbatuan "dividendin e paqes", duke zvogëluar në mënyrë drastike buxhetet e tyre të mbrojtjes, ushtritë dhe arsenalet e tyre. Me ngritjen e Al Kaedës gati një dekadë më vonë, terrorizmi u bë objektivi për t’u goditur, duke kërkuar investime të ndryshme ushtarake dhe forca më të lehta e më shumë ekspedita. Edhe angazhimi i gjatë i NATO-s në Afganistan kishte pak ngjashmëri me një luftë tokësore në Evropë, e rëndë në artileri dhe tanke, pasi pothuajse të gjitha ministritë e mbrojtjes mendonin se nuk do të përsëritej kurrë.

Në Ukrainë, lloji i luftës evropiane që mendohet i paimagjinueshëm është zbrazja e rezervave modeste të artilerisë, municionit dhe mbrojtjes ajrore të asaj që disa në NATO i quajnë "ushtritë bonsai" të Evropës, sipas pemëve të vogla japoneze. Edhe Shtetet e Bashkuara të fuqishme kanë vetëm rezerva të kufizuara të armëve që ukrainasit duan dhe kanë nevojë, dhe Uashingtoni nuk është i gatshëm të devijojë armët kryesore nga rajone delikate si Tajvani dhe Koreja, ku Kina dhe Koreja e Veriut po testojnë vazhdimisht kufijtë.

Tani, nëntë muaj pas luftës, papërgatitja thelbësore e Perëndimit ka nisur një përplasje të çmendur për të furnizuar Ukrainën me atë që i nevojitet, ndërkohë që ka rimbushur rezervat e NATO-s. Teksa të dyja palët përdorin armët dhe municionet me një ritëm të paparë që nga Lufta e Dytë Botërore, konkurrenca për të mbajtur arsenalet në gatishmëri është bërë një front kritik që mund të jetë vendimtar për përpjekjet e Ukrainës.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Britania: Ushtria ruse po përballet me mungesë municionesh, heqin kokat bërthamore nga arsenali i vjetër i raketave


B.V/LR/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

Pastruesja i vodhi paratë në shtëpi, arrestohet nga policia e Tiranës zyrtarja Alda Klosi! Akuzohet për pastrim parash

Pastruesja i vodhi paratë në shtëpi, arrestohet nga policia e Tiranës zyrtarja Alda Klosi! Akuzohet për pastrim parash