Ndahet nga jeta ish-kryeministri i Turqisë

Mesut Yilmaz

 Ndahet nga jeta ish-kryeministri turk Mesut Yilmaz, i cili mësohet se ka ndërruar jetë, pasi qëndroi në spital për dy javë.

Yilmaz 73-vjeçar, kishte bërë një operacion në mushkëri, ndërsa gjatë trajtimit të tij ai  iu nënshtrua një operacioni në kokë.

Mesut Yilmaz lindi më 6 nëntor 1947 në Stamboll dhe u diplomua në Universitetin e Ankarasë. Yilmaz u bë Ministër i Turizmit në Qeverinë Ozal. Që nga zgjedhja e Ozal si President i Republikës, ai ka qenë udhëheqësi i opozitës së brendshme ndaj Kryeministrit të ri Gildirim Akbulut.

Në zgjedhjet e nëntorit 2002, partia e tij dështoi të hynte në Parlament dhe deklaroi se tërheqjen nga politika. Në gusht 2006, megjithatë, ai riaktivizoi dhe u përpoq të rikthehej në skenën qendrore politike të vendit.

S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të hetohen gjyqtarët e prokurorët e larguar nga Vettingu?

Komento

Komente

  • Tralala zura nje gale: 30/10/2020 11:08

    Ju Redaksia e Shqiptarja.com keni nxjerre sondazhin a e perballojme dot nje mbyllje te dyte Kurse une shtroj pyetjen a e perballojme dot infektimin masiv dhe humbjet e jeteve

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

OBSH e shpall të përfunduar shpërthimin e Ebolës në Afrikën Perëndimore