Ndarja nga jeta e Bashkim Finos, mediat greke: Humbi betejën me koronavirusin ish-kryeministri shqiptar

Ndarja nga jeta e Bashkim Finos, mediat greke: Humbi betejën me koronavirusin ish-kryeministri shqiptar

Ndarja nga jeta e ish-kryeministrit Bashkim Fino ka bërë bujë edhe në disa media të njohura greke. Media e njohur greke ‘Protothema’, shkruan se deputeti i Partisë Socialiste, dha frymën e fundit për shkak të komplikacioneve nga COVID.

‘Deputeti i Partisë Socialiste dhe ish-kryeministri i Përkohshëm i Shqipërisë, Bashkim Fino u nda nga jeta në moshën 59-vjeçare për shkak të disa ndërlikimeve nga koronvairusi. Bashkim Fino kishte marrë qeverinë pas kryengritjes së armatosur të vitit 1997 dhe rënies së Sali Berishës. Teksa i referohen mediave shqiptare, mediat greke shkruajnë se ai e humbi betejën me koronavirusin në orët e para të së hënës pas disa ditësh shtrimi në spital në Tiranë. Bashkimo Fino u zgjodh kryebashkiaku i Gjirokastrës në 1992, një pozicion që e mbajti deri në 1996. Fino mbajti postin e kryeministrit të përkohshëm nga marsi deri në korrik 1997.’- shkruan Protothema.


Lajmi kryesor:

Përfundojnë homazhet, deputeti Bashkim Fino përcillet për në banesën e fundit! Rama: Ishte shumë i veçantë! Meta: Dinte të ndante raportet politike me ato shoqërore


M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Berisha-Meta e partitë e vogla bashkë për zgjedhjet vendore, a mendoni se fitojnë përballë PS?×

Lajmi i fundit

Ylli Pata: Sa trazoi realisht doktor Alimehmeti si kadindat potencial për Bashkinë e Tiranës?

Ylli Pata: Sa trazoi realisht doktor Alimehmeti si kadindat potencial për Bashkinë e Tiranës?