Ndarja nga Maqedonia e Veriut? Rama: Duhet djegur me kujdes shamia e beqarit! S'bëhet "o kështu si themi ne, o s'ka"

Duke u ndalur te çështja nëse Shqipëria duhet të ndahet apo jo nga Maqedonia e Veriut, kryeministri Edi Rama tha se kjo nuk duhet të jetë prioritet. Një gjë e tillë, shtoi Rama, duhet të shikohet si mundësi pas qershorit.

" Mund të dukej më e lehtë që të ndaheshim nga Maqedonia e Veriut, por ne jemi një vend që kemi rëndësinë relative në raport me problemet që kanë miqtë dhe partnerët tanë, kështu duhet të kuptojmë pjesën tjetër, dhe nuk duhet o kështu si themi ne, edhe pse mund të kemi të drejtë, sepse përndryshe na mbyllim në banjo, siç ndodh me fëmijët në filma, duhet të jemi të durueshëm, të kuptojmë që të marrim atë që na takojnë, por që atë e marrim me partnerët tanë, jo me forcë, pasi edhe në këtë rast mund të mos funksionojmë, atëherë ne do të ndryshojmë kursin dhe me siguri do të kemi më shumë mirëkuptim, se s'i jemi bërë pengesë që këto t'i bëjnë provat e tyre, duhet djegur me shumë kujdes shamia e beqarit", tha Rama.


Lajmi kryesor:

Varhelyi në Tiranë/ Rama: Nëse s'ka datë për negociatat ndahemi nga Maqedonia! Komisioneri: Kërkoj pak më shumë durim, e kryejmë brenda qershorit


B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i mjekut, a po bëhet sa duhet për të luftuar korrupsionin në sistemin shëndetësor?×

Lajmi i fundit

Ambasadori amerikan në Beograd: Shtetet e Bashkuara duan sqarim se çfarë ka nënshkruar Serbia me Rusinë

Ambasadori amerikan në Beograd: Shtetet e Bashkuara duan sqarim se çfarë ka nënshkruar Serbia me Rusinë