E rëndë, vdesin binjakët 5-muajsh në Berat, prindërit dyshojnë te qumështi, mjekët te asfiksia nga soba: U tronditëm (VIDEO)

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në orët e para të ditës së sotme në Berat, ku dy foshnje 5-muajshe, binjakë kanë ndërruar jetë. Foshnjet që ndërruan jetë janë Rojan dhe Rojel Agalliu. Binjakët janë dërguar pa shenja jete në spital rreth orës 09:00 të mëngjesit, pavarësisht tentativës së prindërve. Familjarët dyshojnë se shkak ka qenë helmimi nga qumështi me kuti.

Por sipas burimeve të Report Tv nga spitali i Beratit, nga analizat paraprake nuk ka rezultuar të ketë pasur shenja helmimi në trupin e tyre, edhe pse prindërit kanë pasur dyshime se foshnjet mund të jenë helmuar nga qumështi me kuti, me të cilin nëna i ushqente që nga dita e lindjes. Mjekët dyshojnë te një tjetër pistë, se binjakët mund të jenë asfiksuar nga soba me dru në shtëpi.

Nëna i kishte lënë për pak kohë binjakët me një fqinje, pasi ishte larguar për të blerë diçka në dyqan, por kur është kthyer i ka gjetur pa jetë. Hetimet vijojnë për të përcaktuar shkakun që u mori jetën binjakëve, që sot janë përcjellë për në banesën e fundit. Ky është rasti i tretë në pak ditë, pasi dje ndërroi jetë një foshnje në Kavajë, ndërsa para 5 ditësh një në Librazhd.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 20:16
Vdekja e binjakëve, flet shefi i Pediatrisë: Erdhën pa jetë, u tronditëm, enigmë shkaku (VIDEO)

Flet shefi pavaionit të Pediatrisë Vladimir Kumaraku u shpreh për Report Tv se shkaku i vdekjes së dy foshnjeve është mister deri tani. Ai tha se prindërit i sollën pa shenja jete, ndërsa tani priten përgjigjet nga mjekësia ligjore.

"Dy fëmijët binjakë erdhën në repartin e Pediatrisë pa shenja jete, kishin filluar shenjat që vdekja ka ndodhur minuta përpara. U mbajtën në repart derisa erdhi policia e Beratit, drejtoria, mjekësia ligjore dhe pastaj filluam procedurat për shkakun.

Është një ngjarje që na trondit të gjithëve, por shkaku mbetet enigmë. Ardhja e tyre ishte rreth orës 10:00 dhe u bënë të gjitha veprimet. U dërguan në morgun e spitalit, atje vijoi më pas procedura. Nuk kanë qenë fëmijë në ndjekje mjekësore deri në çastin e vdekjes, familjarët nuk paraqitën gjë konkrete, por i sollën pa shenja jete" tha ai.

d.ba./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Radhët e gjata në pikat e kalimit kufitar. Përgjegjësi e kujt?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Kapen 15 emigrantë në Tepelenë, 3 dërgohen në spital, shfaqen probleme shëndetësore